Położenie geograficzne
Euroregion leży na obszarze przygranicznym południowej Polski oraz północno-wschodnim Czech, w bezpośrednim sąsiedztwie Słowacji. Polsko-czeska granica liczy ok. 60 km. Naturalną oś Euroregionu tworzy rzeka Olza, a głównym ośrodkiem są miasta graniczne: Cieszyn i Cesky Tesin. Przez teren Euroregionu biegnie główna linia komunikacyjna łącząca północ i południe Europy.
Polska część Euroregionu obejmuje gminy przygraniczne położone na obszarze Beskidu Śląskiego i Pogórza Cieszyńskiego. Na tym terenie jest wiele malowniczych górskich szlaków turystycznych i rezerwatów przyrody. Do bogactw naturalnych należą borowiny i wody mineralne, węgiel kamienny, gaz ziemny, a także złoża cennego piaskowca godulskiego, eksportowanego do wielu krajów Europy.
Bogatym walorom naturalnym towarzyszy dobre zagospodarowanie turystyczne. Najbardziej znane miejscowości wczasowe i uzdrowiskowe to Ustroń, Wisła i tzw. \"Beskidzka trójwieś”: Istebna, Jaworzynka, Koniaków.
Historia
W początku latach 90. nieformalne dotychczas kontakty działaczy opozycji demokratycznej po polskiej i czeskiej stronie, przekształciły się w oficjalne. Symboliczne rozpoczęcie współpracy nowo wybranych samorządów na terenie Śląska Cieszyńskiego nastąpiło w październiku 1990 roku.
Początkowo związki polsko-czeskie ograniczały się do kontaktów między Cieszynami: polskim i czeskim. Dopiero w 1993 roku, po polskiej stronie powstał Związek Komunalny Ziemi Cieszyńskiej (ZKZC) zrzeszający 12 gmin. Natomiast po stronie czeskiej powstały: Rada Regionalna d/s Współpracy i Rozwoju z siedzibą w Trzyńcu oraz Związek Komunalny Regionu Karwina. Rada Regionalna skupiła 14 gmin, a Związek Komunalny - 16.
Organizacje te bardzo szybko nawiązały ze sobą współpracę i w marcu 1993 roku podpisano \"Porozumienia o współpracy\", wyrażające intencje współdziałania i wyliczające listę dziedzin możliwej współpracy.
W 1998 roku postanowiono przygotować tekst umowy o utworzeniu Euroregionu Śląsk Cieszyński, który podpisano w kwietniu tego samego roku.
Działalność
W Euroregionie prowadzone są zarówno działania lokalne, dotyczące wybranych gmin, jak i obejmujące cały Euroregion.
Obie strony wspólnie zbierają, opracowują i przesyłają sobie nawzajem informacje z zakresu turystyki, gospodarki, kultury i sportu. Gromadzą je 43 gminy, a koordynują dwie Agencje Informacji Przygranicznej. Informacje udostępniane są w ok. 300 punktach informacyjnych i za pomocą Internetu. Dzięki temu układa się wspólne kalendarze imprez kulturalnych, sportowych, można również uzyskać informacje gospodarcze o partnerach z drugiej strony granicy.
Wytyczone w Euroregionie trasy rowerowe liczą ponad 800 km, na których wybudowano 60 punktów odpoczynkowych. Projekt ten był dotychczas najkosztowniejszym działaniem euroregionu, jednak z 385 tys. euro, 271 tys. stanowiło wsparcie z unijnego funduszu pomocy PHARE.
Wspierając dążenia Polski i Czech do członkostwa w Unii Europejskiej, Euroregion Śląsk Cieszyński realizuje również projekt pod nazwą Regionalne Centrum Informacji Europejskiej. Dzięki niemu mają być udostępniane informacje na temat UE i procesu integracji, gromadzone publikacje i dokumenty na ten temat oraz tworzone lokalne sieci specjalistów do spraw UE.
Oprócz dużych projektów realizowane są także mniejsze, dotyczące zwłaszcza modernizacji dróg i ułatwiania dojazdów do przejść granicznych. Ponadto gminy tworzące Euroregion występują pod wspólnym szyldem na różnego rodzaju targach turystycznych i gospodarczych na terenie całej Europy.