Budowa męskich narządów płciowych.
Męskie narządy rozrodcze: jądra, najądrza, nasieniowody, cewka moczowa, gruczoły rozrodcze męskie: 2 pęcherzyki nasienne, prostata, 2 gruczoły opuszkowo cewkowe (Cowpera), prącie i moszna.
Jądra - leżą w worku mosznowym, co zapewnia niższą temperaturę niż we wnętrzu ciała, w takiej temp. spermatogeneza zachodzi prawidłowo. Jądra zbudowane są z ukrwionej tkanki łącznej w której znajdują się kanaliki nasienne kręte. Ściana kanalików z budowana jest z komórek podporowych w których znajdują się spermatogonia, przechodzą one spermatogenezy, które kanalikami wyprowadzane są z jądra do najądrzy. Pomiędzy kanalikami w tkance łącznej znajdują się komórki śródmiąższowe (Leydiga), które produkują i wydzielają do krwi męskie hormony płciowe – testosteron. Hormony te warunkują rozwijanie męskich cech płciowych I i II rzędowych.
Najądrza – mają postać długiego silnie skręconego kanalika w którym gromadzone są wyprodukowane w jądrach plemniki.
Nasieniowody – to długie rurki, które wyprowadzają plemniki do cewki moczowej.
Cewka moczowa – wyprowadza spermą na zewnątrz. Gdy plemniki przechodzą przez nasieniowody i cewkę mieszają się z białą substancją i powstaje sperma czyli nasienie.
Sperma – zawiera: wodę subst. odżywcze dla plemników (np. fruktozę), związki Buforowe neutralizują kwaśne środowisko pochwy.
Prącie – męski narząd kopulacyjny, w prąciu znajdują się zatoki zwane ciałami jamistymi, które w czasie podniecenia seksualnego powodują wzwód – erekcję