Bielski Okręg Przemysłowy, BOP, aglomeracja przemysłowa w województwie śląskim. Obejmuje m.in.: Bielsko-Białą, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Andrychów, Żywiec, Kęty, Skoczów, Cieszyn. Powierzchnia około 2,6 tys. km2.
BOP powstał w 1. połowie XIX w., obejmuje wiele zakładów przemysłu włókienniczego, zwłaszcza wełnianego w Bielsku-Białej i bawełnianego w Andrychowie. Od 2. połowy XIX w. zaczęły powstawać zakłady przemysłu maszynowego, elektrotechnicznego, spożywczego, drzewnego, papierniczego, wyrobów metalowych, samochodowego (1972 uruchomiono Fabrykę Samochodów Małolitrażowych, 1992 powstał Fiat Auto Poland) oraz rafinerie ropy naftowej, kopalnie węgla, walcownie cynku.
Centralny Okręg Przemysłowy (COP), jedna z najważniejszych inwestycji przemysłowych dwudziestolecia międzywojennego zainicjowana w 1936 przez E. Kwiatkowskiego, ówczesnego wicepremiera.
Strategicznym celem powstania COP było utworzenie w obliczu wojny znaczącego przemysłu zbrojeniowego w centrum kraju, z dala od granic zachodnich. Nie mniej ważny był aspekt społeczny inwestycji, gdyż lokalizowano go w najuboższych regionach, o wysokim poziomie bezrobocia.
Plany inwestycyjne obejmowały swoim zasięgiem obszary dawnych województw: kieleckiego, tarnobrzeskiego, tarnowskiego, rzeszowskiego oraz częściowo radomskiego, krakowskiego i lubelskiego.
Zmodernizowano i rozbudowano istniejące już na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego zakłady przemysłu zbrojeniowego w Radomiu, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach i Kielcach.
W ramach realizacji 5-letniego planu inwestycyjnego podjęto na terenach COP budowę zakładów związanych z przemysłem zbrojeniowym, m.in. hutę i elektrownię w Stalowej Woli, fabryki: kauczuku w Dębicy, samolotów w Mielcu, silników lotniczych, sprzętu artyleryjskiego w Rzeszowie, elektrownię wodną w Rożnowie.
Budowy większości zakładów nie ukończono do wybuchu wojny.