Chciałabym przedstawić zapomnianą, lecz bardzo ciekawą ekranizację pod tytułem „Akcja pod Arsenałem”, w reżyserii Jana Łomnickiego. W obsadzie tej produkcji można wyróżnić takich znanych aktorów jak: Zbigniew Zapasiewicz, Ryszard Gajowski, Magdalena Wołłejko, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki oraz Damian Damięcki. Dzieło powstało w 1977 roku, na podstawie fragmentu książki Aleksandra Kamińskiego pt.: „Kamienie na szaniec”.
Ekranizacja jest wiernym odzwierciedleniem lektury. To wspaniała lekcja historii z czasów Powstania Warszawskiego. Główni bohaterowie - Zośka, Rudy, Alek – to również autentyczne postacie historyczne.
Autor książki profesor Aleksander Kamiński, będąc jednym z głównych organizatorów Szarych Szeregów, jak sam mówi „Pisałem z potrzeby serca (…) Znałem cudowną młodzież, byłem wśród nich, gdy uderzył w nich grom. Zapragnąłem gorąco pokazać tę młodzież światu, utrwalić prawdę o tej młodzieży, przedłużyć jej społeczne życie poza śmierć (…)”
Ukazana w filmie „Akcja pod Arsenałem” była jednym z najsławniejszych wyczynów Polski Podziemnej.
Ekranizacja od początku do końca trzyma widza w napięciu, jak dobry „film akcji”. (Do takich scen należy m.in. odbicie Rudego z rąk wroga.) Jednocześnie ukazuje dzisiejszej młodzieży wiele pozytywnych cech ich rówieśników walczących podczas okupacji o wolność Warszawy. Od nich młody widz może się uczyć odwagi - pozwalającej przeciwstawić się panującemu złu, skromności i przyjaźni, samodyscypliny pomagającej w pracy nad sobą także wiele innych pozytywnych cech. Nie wspomnę już o patriotyzmie, który wypływa z każdego ich czynu i kieruje ich poczynaniami do ostatnich chwil.
Film ten wzbudził we mnie wiele różnorodnych emocji tj.: smutek, żal, podziw, szacunek, zadumanie, a jednocześnie zmusił do refleksji nad dzisiejszym młodym pokoleniem i wartościami, które nim kierują.
Polecam gorąco tę lekcję historii i wychowania.