profil

Czy szlachetny cel może usprawiedliwić nieetyczne postępowanie? - rozprawka

poleca 85% 677 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moralność, dylematy etyczne to bardzo ważny temat w literaturze. Czy może istnieć szlachetny cel, który usprawiedliwi nieetyczne postępowanie? W mojej pracy postaram się udowodnić, że jednak szczytny cel jest ponad odróżnienie dobra od zła.

Bohater dramatu Adama Mickiewicza, Konrad, to młody mężczyzna, który jest wielkim patriotą troszczącym się o losy swojej ojczyzny. Przemawia do Boga w imieniu ludzi. Porównuje się do Stwórcy, twierdzi, że ma taką siłę jak Bóg, a jego pieśni są najwspanialsze, przewyższające dzieła Boga. Konrad chce otrzymać od Stwórcy moc władania ludźmi. Chciałby dzięki temu poprowadzić uśpiony polski naród ku wolności, tak by ostatecznie uwolnił się spod carskiej tyranii.

Jego działania umotywowane są ogromnym umiłowaniem ludzkości, nie przejmuje się tym, jaka kara może go spotkać, dla niego liczy się dobro wspólne. Postawę Konrada można nazwać prometejską -  walczy dla dobra ludzi, narażając siebie samego na potępienie. Grzeszne postępowanie przejawia się u Konrada w przyrównywaniu się do Boga a także w bluźnierstwach przeciwko Niemu.

Inną postacią, której postępowanie, choć nie do końca moralne i etyczne, jest Robin Hood. Słynął on z grabieży na bogatych osobach, a pozyskany łup oddawał biednym, którzy bardziej tego potrzebowali. Mimo iż jego działanie było bardzo złe, grzeszne, to jednak patrząc na szlachetny cel można je usprawiedliwić.

Podsumowując, teza postawiona na początku mojej pracy została w pełni udowodniona. Zarówno Konrad jak i Robin Hood nie postępowali do końca etycznie, dopuścili się złych poczynań, ale działali w bardzo słusznej sprawie, wszystko czynili dla dobra ogółu, a nie swego własnego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata