profil

Czy Polacy są tolerancyjni?

poleca 90% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tolerancja w ostatnim czasie jest słowem odmienianym w mediach przez wszystkie przypadki. Nie zapowiada się też, żeby chociaż na chwilę przycichł. W tym całym hałasie daje się szczególnie słychać, że jesteśmy narodem niezwykle ksenofobicznym, bojącym się inności. Czy faktycznie tacy jesteśmy? 

Polskę, jeszcze przed wojną zamieszkiwało wiele narodowości. Pod niemiecką okupacją sytuacja zmieniła się diametralnie. Naziści zaczęli odseparowywać mniejszość Żydowską od Polaków, a z czasem rozpoczęto próbę jej całkowitego zgładzenia. Należy tu podkreślić znaczenie zwykłych polskich rodzin ukrywających Żydów narażając siebie i swoich bliskich na wyrok śmierci. Był to wyraz niebywałego heroizmu wobec tak różniących się od nas przedstawicieli innej kultury. Po ustaniu walk Polska z nowymi granicami utraciła nieco swój wielonarodowościowy charakter. Po dzień dzisiejszy jesteśmy jednym z najbardziej monokulturowych państw Europy. W żadnym stopniu nie wyklucza to jednak możliwości do okazania szacunku ludziom, należącym do często odmiennego kręgu kulturowego. Przykładem mogą być tutaj chociażby Ormianie zamieszkującą jedną z dzielnic Łodzi. Mimo, że wyróżniają się kolorem skóry, czy obyczajami potrafili zasymilować się z lokalną społecznością. Mają nawet swoją kaplice, znajdującą się w piwnicy rzymskokatolickiego kościoła. Podobnie jest również z mniejszością ukraińską, która w ostatnich latach znacznie się powiększyła. Tutaj również, prócz pojedynczych przypadków nie słyszy się o przejawach agresji. Skąd więc wziął się pogląd, że w naszym społeczeństwie istnieje tendencja do dyskryminacji? Myślę, że głównym powodem do tego jest złe rozumienie tolerancji - jako zgadzanie się na wszystko. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ może do reszty wypaczyć znaczenie tak ważnej wartości. Należy uszanować osoby o innych, często wydającymi się niedorzecznymi, poglądami. Nie zgadzanie się z kimś nie musi wcale oznaczać braku szacunku. Temat tolerancją jest też często wykorzystywany w walce politycznej. Nierzadko pewne grupy spychane są na margines ze względu na swoje poglądy, tak jakby nie miały prawa do wyrażenia własnej opinii. Otóż jest to wartość wyższa, która nie wiąże się z żadną ideologią. Tyczy się każdego z nas. 

Uważam, że Polska jest krajem jak najbardziej tolerancyjnym. Warto zastanowić się nad tym jak my sami postrzegamy tolerancję. Być może dojdziemy do wniosku, że warto byłoby nad nią popracować. Potrzebne są do tego naprawdę duże pokłady empatii, postawienie się w sytuacji innego człowieka, bo każdemu należy się odpowiedni szacunek. 

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata