profil

Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.

poleca 85% 2284 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

Każdy człowiek jest inny i kieruje się oraz postepuje według swojego kodeksu moralnego. Należy tolerować wartości drugich ludzi, oczywiście jeśli nie czynią one nikomu krzywdy. Niektórzy ludzie posiadają zasady, których nie wolno w żadnym wypadku krytykować bądź utrudniać postępowanie zgodne z nimi. Do takich norm należą na przykład poczynania Antygony według prawa boskiego bądź Kreona, według prawa ziemskiego.

Bohaterowie tragedii są dla siebie rodziną. Antygona jest siostrzenicą Kreona i jednocześnie narzeczoną jego syna Hajmona. Dla dziewczyny rodzina stanowi dużą wartośc.

"To nie żaden wstyd-swych braci uczcić!".

Mimo, iż jej brat był zdrajcą, kochała go i była gotowa poświęcić dla niego swoje życie. Kreon zaś nie uważa rodziny za coś tak cennego. Jego obchodzi tylko władza. Jest egoistyczny. Wiedząc, że Hajmon kocha swoją narzeczoną, "psuje" ich szczęście. A Hajmon jest przecież jego synem. Antygona to także rodzina króla, ale on nie waha się skazać ją na śmierć.

"Znałaś mój rozkaz, by tego nie czynić?
Znałam(...)
Mimo to śmiałaś przekroczyć ustawy?
Tak, bo nie Zesus był tym co je obwieścił,
Ni współmieszkanka bóstw podziemnych, Dike.
Oni dla ludzi prawa zakreślili!"

Widzimy, że Antygona nie Zyje według praw ziemskich, a według praw boskich. Zgodnie z tymi zasadami człowiek, który po śmierci nie zostanie pochowany, nigdy nie dostanie się do krainy zmarłych, a jego dusza będzie się wiecznie błąkała. Bohaterka oczywiście o tym pamiętała i nie chciała. aby coś takiego spotkało duszę jej brata. Pochowała więc go.

Kreon żyje zaś według ustanowionych przez siebie praw. Sprzeniewierza się religii i zakazuje ludziom pogrzebania brata swojej siostrzenicy. Uważa, że Polinejkes nie zasłużył na to.

Obaj bohaterowie są też dumni. Dumy te jednak bardzo się od siebie różnią. Antygona nie miała zamiaru prosić władcy o łaskę.

"Czego chcesz jeszcze? Masz mnie tu, zabijaj!"

Jego decyzję o swojej śmierci przyjęła z honorem. Król nigdy nie ustępował kobiecie. Nie pozwalała mu na to właśnie jego duma. Uważa, że niewiasty powinny być podporządkowane mężczyznom.

"I nie ulegać niewiast samowoli.
Jeżeli upaść to z ręki paść męskiej,
Bo hańba doznać od niewiasty klęski."

Dlatego też nie mógłby darować kary Antygonie. Ona była kobietą.

Antygona i Kreona posiadają też wiele cech różniących się od siebie. Król jest bardzo żądny władzy absolutnej. Stawia ją ponad wszystko. Istotne jest dla niego. aby ludzie przestrzegali praw, które on ustanowił. Przez to jest tyranem i despotą.

"I żywcem wrzucić do skalistej jamy
Jadła tam tylko tyle co konieczne
By miasto całkiem od skazy uchronić(...).
Wywieźć ją każę w bezludne pustkowie".

Możliwe, że Kreon straszy obywateli swoim zachowaniem, jednak nie jest on odważny. Antygona zaś jest. Świadczy o tym fakt, że nie obawiała się śmierci. Zanim pochowała brata, wiedziała co ją czeka i nie miała zamiaru tego zmieniać.

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania dochodzę do wniosku, że Kreon był bardzo nietolerancyjnym władcą. Nie uważał, że człowiek może zyć według swoich zasad. Nie szanował tego. Moim zdaniem zasłużył on na śmierć, a Antygona nie. Jednak nawet w dzisiejszym świecie dzieje się tak, że przez ludzką głupotę umierają niewinni.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury