"Tyrania to nalog, ktory moze sie rozwijac i przemienic w chorobe"-slusznie stwierdzil Fiodor Dostojewski. Niejednokrotnie w dziejach swiata samowolne i okrutne rzady jednostki doprowadzily do zguby zarowno pojedynczych ludzi, jak i cale spoleczenstwa. Doskonalym przykladem takiej tyrani-nalogu, ktory przerodzil sie w chorobe, moze byc ukazane przez Szekspira malzenstwo Makbetow.
Angielski dramatopisarz nie podaje z jakiego powodu sie pobrali. Mozliwe, ze z przyczyn finansowych, moze pod naciskiem rodziny, moze po prostu z wielkiej milosci. Tworzyli oni zgodne malzenstwo, choc ich charaktery wydawaly sie calkowicie rozne.
Poczatkowo uosobieniem tyrana wydaje sie byc Lady Makbet. Jest ona osoba o wygorowanych ambicjach, zimna i opanowana. Brak jej zarowno wyobrazni , jak i kobiecej wrazliwosci i delikatnosci. Jest gotowa za wszelka cene osiagnac zamierzony cel, z konsekwencja realizuje swoje zamierzenia.
Jej mąż na początku może być postrzegany jako jej przeciwieństwo. Jest on człowiekiem uczuciowym, umiejącym poetycko wyrażać swoje myśli. Jest dzielnym, odważnym i wiernym królowi wojownikiem.
Makbet i jego zona to postacie ambitne, ktore jednak swoja ambicje zle rozumieja. Zaslepia ich dazenie do uzyskania jak najwiekszej wladzy. Zadze te podsyca wrozba czarownic, ktore roztaczaja przed Makbetem wizje swietlanej przyszlosci. Opanowuje go wtedy chorobliwa chec zdobycia tronu, tak samo pragnie wladzy jego zona. Lady Makbet umie nim manipulowac, potrafigrac na jego uczuciach, potrafi wplywac na jego decyzje. To pod jej wplywem Makbet zabija Dunkana. Odpowiedzialnosc za te zbrodnie ponosza wiec obydwoje. Osiagaja tak bardzo upragniona wladze na drodze spisku, gwaltem i przemoca.
Po zabojstwie prawowitego krola Makbet odczuwa wyrzuty sumienia, drecza go leki, traci spokoj. Zimna krew zachowuje jego zona, pozostaje niewzruszona i obojetna, dokonuje trzezwej oceny sytuacji.
Nowy krol Szkocji zaczyna sprawowac krwawe rzady. W obawie przed utrata wladzy usuwa po kolei swoich przeciwnikow. Brnie w swoj zbrodniczy proceder, calkowicie zatraca jakiekolwiek poczucie moralnosci. Jest bezlitosny, bezwzgledny. Nie ma rzeczy, ktora by go wzruszyla, nie waha sie przed kolejnymi mordami. Z konsekwencja zatraca sie w swej "chorbie", nie cofa sie przed niczym. Makbet staje sie despota, uciska narod, paddany mu kraj doprowadza do ruiny. Traci wiare w sens zycia, nie przejmuje sie nawet chorba swej zony. Jej choroba psychiczna poprzedzona jest radykalna zmiana, jaka dokonuje się w jej wnetrzu.Uswiadamia sobie znaczenie wlasnych czynow odczuwa zal i skruche. Popada w obled, podczas gdy jej mąż zachowuje spokój, wszytsko jest mu obojetne.
Makbeta interesuje tylko jego własna pozycja, przepełnia go chorobliwa ambicja i egoizm. Nie potrafi realnie ocenic sytuacji., podejmuje bezsensowna walkę w obronie tyranii, choc wie, ze stoi na straconej pozycji. Malzenstwo Makbetow przezywa kryzys, ich uczucie wypala sie.
Chora ambicja i krawe rzady zostaja jednak w koncu ukarane. Smierc Makbetow jest dramatyczna: krol ginie z reki Makdufa, ktory hcce przywrocic praworzadnosc w kraju, a Lady Makbet pod wplywem obledu popelnia samobojstwo.