Węglowodany są zbudowane z węgla, wodoru i tlenu (C6H12O6). Są podstawowym składnikiem energetycznym komórki. Najczęściej występowanym węglowodanem jest glukoza i sacharoza. Cząsteczka glukozy ma sześć atomów węgla. Są jednak cukry, które zawierają pięć atomów węgla w cząsteczce np.: ryboza i deoksyryboza. Występują także cukry, które mają podobnie jak glukoza sześć atomów węgla w cząsteczce. Jednak znajdujące się przy atomach węgla grupy cząsteczek (atomów) są ułożone inaczej niż w glukozie - przykładem takiego cukru jest fruktoza (występuje ona w owocach). Fruktoza może łączyć się z glukozą tworząc sacharozę, czyli cukier kuchenny.
Cząsteczki glukozy mogą łączyć się nie tylko z fruktozą , ale także same z sobą , tworząc długie rozgałęzione łańcuchy skrobi u roślin i glikogenu u zwierząt.
WYSTĘPOWANIE WĘGLOWODANÓW
Węglowodany stanowią źródło energii. Istnieją dwa rodzaje węglowodanów trawionych przez ludzki organizm. Skrobia i cukry występują w niemal wszystkich naturalnych pokarmach,
takich jak: produkty zbożowe, owoce, warzywa, mleko i podroby. Z tego względu węglowodany stanowią (prawdopodobnie) główny trzon naszej codziennej diety.
Rośliny magazynują skrobię w ramach swoich własnych rezerw pokarmowych - dlatego też ryż, kukurydza, pszenica, groch i ziemniaki są bogatym źródłem skrobi. Chleb i makaron to produkty zawierające dużo węglowodanów, produkuje się je z przetworów zbożowych.
Często słyszy się, że należy ograniczyć spożycie cukru, tymczasem cukier stanowi ważną część codziennej diety. Wraz z tłuszczem jest on spalany podczas produkcji energii. Zła sława cukru jest związana z niepożądanymi efektami dotyczącymi cukru białego używanego w przemyśle spożywczym. Cukier ten jest zwany rafinowanym, który podczas procesu oczyszczania traci niemal wszystkie wartości odżywcze. Z tego też powodu dietetycy zalecają,aby ograniczać spożycie białego cukru.
Tymczasem nieprzetworzony (naturalny) cukier zawiera substancje mineralne i witaminy. Występują one w większości produktów między innymi w: owocach, warzywach, a nawet w mięsie.
Jeśli utrzymujemy odpowiednie ilości cukru naturalnego, to nasz organizm nie potrzebuje cukru rafinowanego.
W procesie trawienia węglowodany są rozkładane na jednostki glukozy. Część z nich dostarcza organizmowi natychmiastowej energii, podczas gdy reszta zostaje zmagazynowana.
Jeżeli codzienne spożycie węglowodanów jest za duże, zapasy nie zostają zużyte, odkładają się w postaci tłuszczu w komórkach organizmu.