profil

Recenzja spektaklu teatralnego

poleca 84% 2720 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Tadeusz Różewicz

W październiku 2001 r. Tadeusz Różewicz ukończył 80 lat. Od dawna jest wymieniany w gronie najwybitniejszych poetów współczesnych, w 2000 roku odebrał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, a także prestiżową literacką nagrodę Nike. Jego teatralny debiut – „Kartoteka” zdarzył się ponad 40 lat temu i wciąż stanowi wyzwanie dla reżyserów. Ten wzorcowy dramat otwarty, uzupełniany przez samego autora o rozmaite obrazy i sceny pojawił się na bydgoskiej scenie po raz pierwszy.
10 listopada 2001 r. miałam okazję obejrzeć wspaniały spektakl „Kartoteka” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
Reżyserią i scenografią zajął się Krzysztof Galos, a całość przedstawienia trwała 90 minut. Różewiczowska sztuka jest jednym z najważniejszych dramatów w powojennych dziejach sceny polskiej. W postać głównego bohatera, pozwalającego aby sytuacje i ludzie wciąż rozbijali jego kruchy świat pozbawiony wewnętrznej równowagi, wcielił się Marek Urbański.
„Kartoteka” to ułożona z luźnych epizodów historia bohatera, typowego Polaka, w wieku średnim, na doświadczenia którego składa się czas wojny i totalitaryzmu. Sztuka została poszerzona o próbę analizy biografii duchowej bohatera, o jego relacje z ludźmi, pojawiających się w jego życiu.
W role drugoplanowe zagrali między innymi: Anna Bonna – sekretarka, Waldemar Czyszak – wujek i parlamentarzysta, Alicja Mozga – matka, Piotr Siciński – dziennikarz, Małgorzata Witkowska – Olga, oraz Mieczysław Franaszek, Paweł Gilewski, Wojciech Kalwat, Karolina Liminowicz, Adam Łoniewski i Małgorzata Trofimiuk.
Spektakl teatralny „Kartoteka” reżyserii Krzysztofa Galosa, a książka Tadeusza Różewicza nieco się różnią. Zmianą jaką wprowadził scenograf było przede wszystkim pomieszanie scen. Jednak oglądając przedstawienie lepiej poznajemy głównego bohatera. Jest bardziej ludzki i ukazuje swoje uczucia. Książka pozwala nam zaznajomić się z przemyśleniami, dylematami, walką wewnętrzną postaci pozostawiając wiele naszej wyobraźni, a dzięki spektaklowi nasz odbiór jest bogatszy, wsparty o kreacje aktorskie i ciekawą scenografię.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata