Kręgowce, podtyp zwierząt, należący do typu strunowców. Charakteryzują się wyraźną symetrią dwuboczną i zaznaczoną w wielu miejscach metameryzacją ciała. W szkielecie kręgowców występują chrzęstne i kostne elementy szkieletowe, wyróżnia się szkielet osiowy, czaszkę i szkielet odnóży.
Do kręgowców zaliczamy 6 gromad zwierząt: bezżuchwowce, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki.
Kręgowce charakteryzuje skomplikowany układ nerwowy, składający się z części centralnej (mózg i rdzeń kręgowy) oraz obwodowej (nerwy odchodzące od rdzenia kręgowego), dobrze rozwinięte są narządy zmysłów. Przewód pokarmowy jest różnie zbudowany w zależności od rodzaju pobieranego pokarmu, zawsze występują gruczoły trawienne: wątroba i trzustka. Narządami oddechowymi są skrzela - u zwierząt wodnych i płuca - u zwierząt lądowych.
Kręgowce charakteryzują się zamkniętym układem krwionośnym - krew, która krąży w naczyniach, roznosi zarówno pokarm, jak i gazy oddechowe, serce składa się z kilku części i ulega rozbudowie u poszczególnych gromad. Układ wydalniczy stanowią organa wytwarzające mocz (nerki) oraz przewody wyprowadzające (moczowody). Zwierzęta kręgowe są zwierzętami rozdzielnopłciowymi, układ rozrodczy męski składa się ogólnie z jąder i nasieniowodów, natomiast żeński z jajników, jajowodów, macicy i pochwy.
Najmniejszym znanym kręgowcem jest pandaka (Pandaca pygmaea) - ryba żyjąca w jeziorach.
Praca nie samodzielna , dopisz coś jaszcze , prawdziwego a nie fikcje :):).
Biniaczek no w sumie nie jest dobrze ale no mi sie ta praca przydała a ty kolego to sam bys mogł pomyslec a nie
odpowiedz