Kwiatostan, skupienie kwiatów na pędzie kwiatonośnym. Kwiatostany dzieli się na kilka typów ze względu na sposób rozgałęziania pędów i osadzenie kwiatów. Dwa główne typy to kwiatostany groniaste i kwiatostany wierzchotkowate. W kwiatostanach groniastych kwiaty rozwijają się i zakwitają od nasady ku szczytowi głównej osi kwiatostanu.
Do kwiatostanów groniastych zalicza się: grono, baldachogrono, baldach, kłos, kolbę, kotkę, czyli bazię, szyszkę, istnieją również kwiatostany groniaste złożone, np.: baldach złożony, kłos złożony, wiecha, itp. Typowe grono składa się z pojedynczych kwiatów osadzonych na jednakowej długości szypułkach na wydłużonej osi kwiatostanowej (np. u konwalii, łubinu).
Kwiatostany wierzchotkowate charakteryzują się ograniczonym wzrostem i wieloosiowym sposobem rozgałęziania się. Pierwszy zakwita kwiat na szczycie osi głównej kwiatostanu, pod nim powstają boczne odgałęzienia, na szczycie których zakwita kolejny kwiat, a pod nim tworzą się znowu odgałęzienia boczne, itd. W zależności od liczby tworzonych pędów bocznych wyróżnia się wierzchotki jednoramienne, np. sierpik (u niezapominajki, sitów), wachlarzyk (u kosaćców), skrętek (u rozchodników i rojników), wierzchotki dwuramienne i wierzchotki wieloramienne.
R4m3R Ciekawe Jaką Dostane Ocenę :]
odpowiedz