Sansevieria, zwana również „językiem teściowej”, należy do rodziny Liliaceae. Nazwa się wzięła od włoskiego księcia Raimondo di Sangro z San Severo, który żył w XVIII wieku. Pochodzi z zachodniej Afryki i jest uprawiana jako roślina pokojowa od stuleci. Choć znanych jest około 50 gatunków tylko 5-6 uprawia się jako rośliny doniczkowe.
Sansewiera jest wytrzymałą rośliną, która znosi nieomal wszystkie warunki, z wyjątkiem nadmiernego podlewania. Najpopularniejszą odmianą jest Sansevieria trifasciata ‘Variegata’, zwana też ‘Laurentii’. Jej wysokie, mieczowate liście maja żółte obrzeżenie. W dobrych warunkach mogą osiągać 1m wysokości. Formy o zielonych liściach, choć nie tak atrakcyjne, mają również wiele wdzięku. Gatunek Sansevieria futura, ma szersze liście, tez ostro zakończone i jest mniej wrażliwy na zalanie. Gatunek Sansevieria hahnii i jej odmiana ‘Variegata’ tworzą płaskie rozety, podobne do aloesu.
Sansewierie tworzą wysokie kwiatostany składające się z drobnych żółtych, gwiazdkowatych kwiatów. Kwiatostan wyrasta wprost z ziemi, obok liści.
Choć sansewierie nie lubią zalania, gdy rosną w ziemi, to doskonale czują się w uprawie hydroponicznej.
Wielkość: Poszczególne liście mogą wyrosnąć na wysokość 1m. Zwykle osiąga 30-46cm wysokości, z 5-12 liśćmi w doniczce.
Przyrost: Roślina średniej wielkości wypuszcza 2-3 liście rocznie.
Okres kwitnienia: Może zakwitnąć o różnej porze, ale najczęściej zdarza się to latem. Pęd kwiatostanowy osiąga około połowę wysokości liści i ma drobne, gwiazdkowate kwiaty. Usuwa się go po kwitnieniu.
Zapach: Kwiaty mają delikatną woń.
Światło: W okresie kwitnienia lubi pełne nasłonecznienie, poza tym toleruje miejsca cieniste.
Temperatura: Toleruje zimną 10C, ale rośnie w temperaturze nie niższej niż 16C. Latem odpowiednia jest temperatura pokojowa, nie wyższa niż 24C.
Woda: Uważaj na zalanie, które niechybnie spowoduje śmierć rośliny. Latem podlewaj co 7-10 dni, zimą co 21dni.
Dokarmianie: Latem dodawaj płynnego nawozu do wody co 21 dni.
Wilgotność powietrza: Lubi suche powietrze.
Czyszczenie: Czyść liście wilgotną szmatką, jeśli są zakurzone. Nie używaj środków do nabłyszczania liści.
Atmosfera: Toleruje różne warunki. Nie lubi jedynie stać na obramowaniu kominka, zarówno zwykłego, jak i gazowego.