Ważne jest też, aby nie traktować macierzyństwa jako czasu straconego, w którym konieczne jest zrezygnowanie z marzeń, samorealizacji i rozwoju osobistego. Macierzyństwo to niepowtarzalny moment, czas przewartościowania dotychczasowego życia i zorganizowania go na nowo tak, by było lepsze oraz bardziej świadome. Trzeba tylko cierpliwości. I jeśli zmiana nastawienia młodej mamy będzie pozytywna, równie pozytywnie będzie reagowało na wszystko dziecko. Ważne, aby zaufać sobie i znaleźć sposób na połączenie macierzyństwa ze swoimi pasjami i realizacją marzeń. Warto ten czas przeznaczyć na dobrą pracę nad sobą oraz na akceptację nowości i zmian.
Życie z partnerem po porodzie
Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, wygląd fizyczny ma duże znaczenie, jednak pierwsze tygodnie po porodzie, z małym dzieckiem nie sprzyjają intymności rodziców. Wszystko zmienia się o 180 stopni, a związek składający się do tej pory z dorosłych, niezależnych osób, przekształca się w rodzinę. Pojawia się dziecko, któremu młodzi rodzice poświęcają cały swój czas oraz uwagę. Zmiany w organizmie młodej mamy, burza hormonów i zmęczenie sprawiają, że seks odchodzi na dalszy plan. Kobiety po porodzie nie czują się atrakcyjnie i boją się, że partner nie będzie akceptował ich nowego wyglądu. W tej sytuacji najważniejsza jest cierpliwość, rozmowa i wzajemne zrozumienie partnerów.
Powrót do formy po porodzie
Niemniej ważne od dobrych kontaktów z partnerem i rodziną są kontakty z ludźmi, w tym z innymi mamami oraz aktywność fizyczna kobiety, która pozwoli jej szybciej wrócić do formy po porodzie. Ćwiczenia można rozpocząć już po ok. 6-8 tygodni po porodzie naturalnym i ok. 12-14 tygodni po cesarskim cięciu, kiedy ciało będzie zregenerowane, można wracać powoli do stanu sprzed porodu.
Najważniejsza jest motywacja...
Mało która młoda mama ma czas, energię i nastrój na powrót do formy zaraz po połogu, jednak im szybciej zacznie ćwiczyć, tym szybciej będzie mogła zobaczyć pierwsze efekty pracy. Kluczem do sukcesu jest tutaj motywacja, jasno określone cele i wizualizacja korzyści - trening poprawia bowiem nie tylko ciało, ale i samopoczucie. Odrobina systematycznego wysiłku fizycznego wystarczy, aby nie tylko zrzucić zbędne kilogramy i ujędrnić ciało, ale także poprawić sobie humor.
... i inwestycja w siebie
Najlepsze inwestycje, jakich dokonujemy w życiu to inwestycje w siebie i własny rozwój. Mowa tutaj nie tylko o edukacji i przebytych kursach, ale także o ciągłej praktyce i zdobywaniu wiedzy. Rozwój osobisty procentuje większą pewnością siebie, dlatego warto zdobywać nowe umiejętności, które budują naszą wewnętrzną siłę. Kobiety w ciąży i młode mamy mają do wyboru szeroką ofertę wielu szkoleń, konferencji i warsztatów skierowanych właśnie do nich. I nie zawsze wymagają one dużego wkładu finansowego, a niosą ze sobą możliwość zdobycia nowej wiedzy i praktycznych umiejętności, poznania innych mam, czy porozmawiania o bliskich sprawach. Wybieraj warsztaty, które są nastawione na wspieranie matek w ich rozwoju nie tylko osobistym, ale i zawodowym, wówczas będziesz miała poczucie dobrze ulokowanych pieniędzy. I nie traktuj ich jako wydatku, tylko inwestycji w siebie!