profil

Proces rozmnażania u roślin okrytonasiennych

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-05
poleca 85% 2102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Kwiaty rośliny wytwarzają liczne słupki (zbudowane ze znamienia słupka, szyjki oraz zalążni) oraz liczne pręciki (zbudowane z nitek pręcikowych, 2 pylników, a w nich woreczków pyłkowych).

2. W woreczkach pyłkowych tworzą się ziarna pyłku.

3. W obrębie zalążni powstają zalążki.

4. Dojrzałe ziarna pyłku (gametofit męski) są przenoszone z pręcików na znamię słupka w procesie zapylenia.

5. W wyniku zapylenia w ziarnach pyłku wytwarzają się komórki plemnikowe oraz łagiewka pyłkowa, która je transportuje. Istnieje zapylenie samej rośliny przez siebie oraz zapylenie krzyżowe.

6. W wyniku zapylenia w zalążkach wytwarza się gametofit żeński (woreczek zalążkowy), a w nim kilka komórek. Między innymi komórka jajowa oraz centralna.

7. W procesie zapłodnienia komórka jajowa łączy się z komórką plemnikową i powstaje zygota oraz zarodek. Następnie komórka centralna łączy się z drugą komórką plemnikową, co daje początek tkance odżywczej.

8. W wyniku zapłodnienia zalążnia przekształca się w owocnie, a zalążki w nasiona. Nasiona są rozsiewane na różne sposoby w zależności od rodzaju rośliny.

9. Dojrzałe nasienie jest zbudowane z łupiny nasiennej (która chroni zarodek przed niekorzystnymi czynnikami), zarodka nowej rośliny oraz tkanki odżywczej.

10. Nasiona kiełkują w sporofit. Po jakimś czasie sporofit dojrzewa i zakwita.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata