Wyżyny to obszary położone na ogół na wysokości powyżej 300 m n.p.m., choć w Polsce nazywamy tak obszary leżące powyżej 200 m n.p.m. Wyżyny znajdują się na każdym kontynencie. Mogą być równinne, faliste lub pagórkowate. Niektóre z nich są położone bardzo wysoko, np. Wyżyna Tybetańska. Leży ona w środkowej części Azji na wysokości powyżej 4500 m n.p.m. Jej powierzchnia ma 2 mln km kwadratowych. Dla porównania powierzchnia Polski wynosi 312 000 mln km kw. Północną granicę Wyżyny Tybetańskiej wyznacza łańcuch górski Kunlun osiągający wysokość 7723 m n.p.m. Na południu wyżyny ciągnie się łańcuch górski Himalaje, z najwyższym szczytem Mount Everestem - 8848 m n.p.m.
Na południu Ameryki Północnej powyżej wysokości 2200 m n.p.m. leży Wyżyna Meksykańska. W jej południowej części znajduje się najliczniejsze miasto świata - Meksyk, będące stolicą państwa Meksyk. Obszar tej wyżyny jest doskonałym miejscem dla osadnictwa. Długie i ciepłe lato sprawia, że można tu uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Na równinnych terenach łatwo budować drogi i osiedla.
Na północ od Wyżyny Meksykańskiej na wysokości 1800-3000 m n.p.m. leży Wyżyna Kolorado. Jest płaską równiną, która rozciąga się między łańcuchami górskimi Kordylierów. Wyżyna Kolorado jest pocięta głębokimi dolinami rzecznymi. Ich dna są wąskiej, a zbocza strome. Takie głębokie doliny nazywa się kanionami. Atrakcją turystyczną Wyżyny Kolorado jest Wielki Kanion, którego głębokość dochodzi do 1800 m, a długość wynosi ok.450 m. W skałach Wyżyny Kolorado znajduje się dużo skamielin.