LITERATURA :. Mały Książę Andotnine Sanit de Excupery "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu dobrze widzi się tylko sercem"
FILM : ekranizacja Harry'ego Pottera na podstawie dzieł J.K. Rowling
Ludzie często wkładają wiele starań, aby wyglądać jak najlepiej. Często zaprzestają rozwijania swojej osobowości i największy nacisk kładą na udoskonalenie swojego wyglądu zewnętrznego. Chcą się prezentować jak najlepiej, aby być akceptowanym przez ogól społeczeństwa. Jednak, gdy przychodzi nam zapoznać się bliżej z takimi osobami, okazują się one próżne, zabiegane i bezwartościowe. Jak mówi znane powiedzenie, ,,nie szata zdobi człowieka” . W tych kilku słowach jest zawarta cała prawda o każdym z nas. Jednak jeśli nie wygląd zewnętrzny, to co jest najważniejszym elementem i największą wartością w człowieku?
Oceniając ludzi tylko i wyłącznie powierzchownie możemy wiele stracić. Osoby wyglądające na nudne, mało interesujące i ogólnie nie warte uwagi mogą przy bliższym kontakcie okazać się naszymi bratnimi duszami. Działa to też w inną stronę – przystojny, dobrze ubrany, zadbany i ogólnie pociągający mężczyzna może okazać się męczącym zjadaczem chleba bez osobowości. Nie należy oceniać książki po okładce.
Aby nie opierać się tylko na suchych stwierdzeniach, swoje argumenty oprę o książkę pod tytułem ,,Mały Książę”. Przez cały utwór Mały Książę udowadnia, że to, co jest na zewnątrz nie jest najważniejsze. Stara się nam pokazać, że to właśnie wnętrze człowieka jest najważniejsze i że to dzięki naszym charakterom i osobowością możemy być prawdziwymi ludźmi, którzy okazują szczere uczucia innym. Spojrzenie na świat dorosłych oczami dziecka również podkreśla przesłanie książki i pomaga nam ją lepiej zrozumieć. Małe dzieci nie zwracają uwagi na ubiór, zabawki czy zamożność rodziców. Liczy się dla nich dobra zabawa z rówieśnikami. Można by długo rozprawiać na temat tego dzieła i zawartych w nim sentencji. Jednak cały, najważniejszy sens został zamknięty w słowach : "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, dobrze widzi się tylko sercem". Sentencja ta krótko i dosadnie mówi nam, że to co jest na zewnątrz nie jest ważne i że prawdziwe piękno człowieka można dostrzec tylko wtedy, gdy się go ,,oswoi”.
Kolejnym przykładem na potwierdzenie tego, że wygląd nie gra głównej roli jest cała seria filmów o Harrym Potterze, które powstały na podstawie książek autorstwa J.K. Rowling. Tytułowa postać – Harry Potter – osierocony trafił pod opiekę ciotki, która nie była zadowolona faktem zamieszkiwania jej domu przez Harry'ego. Szary, cichy chłopczyk, który nosił ubrania po kuzynach, a na nosie miał okrągłe, staromodne okulary dowiedział się, że jest czarodziejem. Jednak już w trakcie podróży do nowej szkoły swoim niebanalnym charakterem zjednał sobie Hermionę i Rona. Typowa kujonka, Rudzielec i Okularnik razem zmagali się z zaczepkami i wyzwiskami w ich kierunku . Uczniowie Hogwartu nie zaakceptowali ich ze względu na ich wygląd i pochodzenie. Jednak gdy w kolejnych częściach filmu okazało się, że trójka przyjaciół dorasta i staje się wzorem i ideałem dla całej szkoły, nie raz ratując innych czarodziejów z opresji, poglądy na ich temat ulegają zmianie. Mimo nadal zwykłego wyglądu, starzy i młodzi czarodzieje skupiają swój wzrok na głównych bohaterach ,,Harry'ego Pottera”. Przyjaciele przeżywają pierwsze miłości, gdyż pokazując swoją mocną osobowość, przyciągają do siebie liczne grono wielbicieli. Ta seria filmów jest dobrym przykładem na to, jak bardzo w naszym życiu liczy się siła nie tylko fizyczna, ale też siła osobowości.
Wygląd jest tylko oprawą człowieka, którą nienależny się kierować. Jednak, jesteśmy tylko ludźmi, którzy często wolą wybrać to, co ładne a nie to, co wartościowe, gdyż tak jest łatwiej. To, co mówimy i robimy pokazuje jacy naprawdę jesteśmy. Nasze zachowania i poglądy reprezentują nas w codziennym życiu, a szata zewnętrzna powinna grać drugoplanową rolę. Uważam, że moje wyczerpujące argumenty są wystarczające, aby móc z czystym sumieniem powiedzieć, że największą wartością człowieka jest jego charakter, usposobienie, wnętrze.