profil

Antygona czy Kreon? Uzasadnij wyższość racji jednego z bohaterów tragedii Sofoklesa

Ostatnia aktualizacja: 2022-02-27
poleca 86% 145 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

W tragedii antycznej Sofoklesa Kreon i Antygona reprezentują sprzeczne w treści prawa: ziemskie oraz boskie. Są zarazem wyrazicielami równie ważnych racji poglądów na świat. Jednak zadajmy sobie pytanie - czy w sporze pomiędzy Antygoną i Kreonem padają argumenty, racje równej wartości, czy też oczywista jest wyższość moralna Antygony.
Według mnie ważniejsze są uczucia i miłość siostry wobec brata od woli władcy, czy interesu państwa. Uważam, że racje Antygony mają większą wartość od racji Kreona. Będę starała się bronić tej tezy. Na poparcie mojego stanowiska mogę przywołać kilka argumentów.

Jednym z argumentów, potwierdzających moją tezę jest wyższość prawa boskiego nad prawem ludzkim, ustanowionym przez człowieka. Kreon poprzez stawianie bezdusznego prawa państwowego ponad racjami religijnymi, naraził się bogom. Z powodu takiego postępowania doprowadził do śmierci wszystkich najbliższych mu osób. Nad jego życiem zaciążył nieubłagany los. Zatem władza Kreona okazuje się ograniczona, nie dorównuje siłom boskim, w które wierzy Antygona.

Z kolei drugim, bardzo ważnym argumentem jest fakt, że każdy człowiek zasługuje na godny pochówek. Antygona, w przeciwieństwie do Kreona broni praw jednostki. Natomiast Kreon widzi tylko zbiorowość, dobro ogółu. Wydanie rozkazu zabraniającego grzebania zwłok zdrajcy król uważa za ważny element sprawiedliwych rządów. Antygona słusznie nie zgadza się na okrucieństwo Kreona. Świadomie wybiera śmierć, woli ją od pozostawienia zwłok brata bez pochówku.

Trzeci argument to większe znaczenie miłości i uczuć Antygony od rozumu i doświadczenia króla. Jej postawa miłości i poszanowania bliźniego zwyciężyła nad postawą władcy, traktującego ludność jak swa własność. Kreon uważał się za nieomylnego, rozumnego, doświadczonego władcę. Wobec czego, jego zdaniem w interesie państwa leżało bezwzględne egzekwowanie wykonania jego poleceń. Sprzeciwienie się królowi nie wynikało z braku szacunku dla autorytetu władcy. Antygona uczyniła to w imię miłości. Przykład Kreona utwierdza w przekonaniu, że kierując się tylko rozumem, tłumiąc uczucia (np. w stosunku do syna) nie można osiągnąć wszystkich zamierzonych celów. W życiu należy pamiętać o takich wartościach jak: miłość, szacunek do innych, wrażliwość na ludzką krzywdę.

Podsumowując, sądzę, że poglądy Antygony przezwyciężają racje Kreona. Kreon bez wątpienia kieruje się racjami rozumu i surowego prawa pisanego. Antygona to natomiast z jednej strony uczucia, emocje, z drugiej zaś niepisane, odwieczne, boskie nakazy. Kreon nie uznając praw boskich ściągnął na siebie nieszczęścia i gniew bogów. Fatum nie oszczędziło tego dumnego, gardzącego ludem despoty i tyrana. Myślę, że oczywista jest wyższość moralna Antygony, gdyż ona nie widziała w potępionym zdrajcy, ale człowieka.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata