W tej rozprawce chciałabym przedstawić swoje stanowisko na temat nauki ortografii - czy warto?
Ortografia - inaczej "pisownia", jest to zbiór zasad i norm regulujących sposób zapisu słów danego języka za pomocą liter alfabetu lub innych symboli. W skład zasad ortograficznych wchodzą również reguły zasad interpunkcji.
Znaczna część ludzi ma problemy z ortografią, a przy dzisiejszej dostępności słowników ortograficznych, nie powinno być z tym problemu. Czemu tak niechętnie do niego zaglądamy?
Pisownię trudniejszych wyrazów możemy podszlifować czytając książki, artykuły w gazecie bądź innych dostępnych źródłach pisanych. Polska ortografia jak i sam język nie należą do najłatwiejszych, ale mimo to warto się ich uczyć - dlaczego?
Jako pierwszy argument podam dobre oceny. W szkole sprawdzając dyktanda, wypracowania itp. nauczyciel ma na celu nie tylko ocenę wiadomości na dany temat, wiele zależy również od ortografii- może ona podnieść lub zaniżyć ocenę. Również gdy piszemy pismo do urzędu, warto zadbać o poprawną pisownię - odebrani będziemy jako poważni ludzie.
Warto uczyć się ortografii również dlatego, abyśmy nie zostali wyśmiani. Każdy powinien znać swój język ojczysty jak najlepiej, mieć z nim jak największy obycie- o wiele przyjemniej czyta się artykuł w prasie, czy zwykły komentarz na portalu, w którym nie ma błędów typu "wogule", "przecierz", "ktury", "twuj".
Powinniśmy uczyć się ortografii, aby zachować normy językowe, które ustalili nasi przodkowie, aby móc w pełni wyrazić się słowami, nie myląc ich ze swoimi dźwięcznymi upodobnieniami - np. "może wybierzemy się nad morze?"- inne symbole, a jak zmieniają sens zdania.
Mam nadzieję, że udowodniłam, że ortografii uczyć się warto, bez wątpienia nam się przyda. Powinniśmy uczyć się nie tylko ortografii, ale i języka ojczystego, którego nie powinniśmy kaleczyć takimi błędami.