Niektórzy twierdzą, że nauka języka polskiego do niczego im się nie przyda. Ja wychodzę jednak z założenia, że warto uczyć się tego pięknego języka.
W dzisiejszych czasach wielu ludzi zapomina tak naprawdę czym jest ich język. Przecież to nie tylko słowa ułożone w dane zdania. „Wystarczy, że potrafię się poprawnie wysłowić” tak twierdzi wielu z nas lecz jednak w większości przypadków duża ilość Polaków rzadko kiedy układa dobre zdania. Czyż nie jest fascynującą rzeczą wzbogacanie swego języka w nowe wyrazy ? Duża ilość młodzieży niechętnie chodzi na lekcję języka polskiego. Nudne lekcje na których trzeba czytać niezrozumiałe wiersze.
I właśnie teraz pierwszym mym argumentem, który potwierdzi mą tezę jest to iż po przez czytanie potrafimy dobrać odpowiednie wyrazy by nasze zdanie nie było zbyt proste. Doskonałym przykładem na to jest poezja w której jest wiele pięknych słów, które pozwalają nam upiększyć naszą wypowiedź.
Gdy chcemy dostać jakąkolwiek pracę wypada pokazać naszemu pracodawcy, że nie jesteśmy prostymi ludźmi, którzy są ograniczeni do zwyczajnych słów, tym bardziej, że język polski jest żywy i ciągle wprowadzane są do niego, nowe, uznane za poprawne, formy niektórych wyrazów. Dlatego języka uczymy się przez całe życie. W końcu to Polacy są najwybitniejszymi poetami i to oni najlepiej potrafią przelać swe uczucia na papier i to nie w najprostszy sposób. Mówi się ze wiele krajów słynie z bogactwa czy dobrej uprawy roli. A wiec dlaczego my Polacy nie możemy zasłynąć z kultury i poprawnego języka ? Witając obcokrajowców w naszym państwie pokażmy im, że nie jesteśmy prostym narodem. Składnie i gramatyka to przecież podstawa więc hańbą jest to, że Polak nie zna podstawowych zasad ortografii. Za czasów 2 wojny światowej wielu ludzi, którzy zostali wyemigrowani do innych krajów bardzo chciało mówić w kraju w którym są właśnie w języku polskim lecz był on zakazany. Niespełnione marzenia obcokrajowców co do studiowania humanistyki w Polsce starają się spełnić ich dzieci poprzez naukę tego języka. Możemy być dumni z tego, że tak wielu ludzi z innych państw osiedla się u nas i już zostaje na całe swoje życie. Umiejętność wymowy, poprawnej pisowni, poznawanie historii czy pisanie poezji to tylko nieliczne rzeczy które zawdzięczamy Polsce a bardziej jej ojczystemu językowi. Bądźmy dumni, że jesteśmy właśnie Polakami, którzy nie są ograniczeni co do wypowiadania się czy pisania czegokolwiek w najprostszy sposób. Myślę, że negatywne opinie co do naszej wymowy są publikowane przez osoby które same nie potrafią wykorzystać swych znajomości języka i wynikiem tego jest powszechna obserwacja młodych ludzi którzy tak naprawdę dopiero uczą się czym jest ich język i jak się nim posługuje.
Uważam, że przedstawione powyżej rozważania i argumenty potwierdzają tezę, iż warto uczyć się języka polskiego .