Codziennie korzystamy z Internetu, który daje nam nieograniczoną możliwość korzystania z rozrywki, gier, informacji, portali społecznościowych czy nawet internetowych zakupów. W ciągu dnia pożera nasz cenny czas i skutecznie pozbawia wyobraźni. Podobnie jak telewizja, która dla większości z nas stała się medium bez którego nie potrafimy żyć. Z roku na rok coraz mniejsza liczba osób sięga po jedną z najbardziej cennych form rozwijania ludzkiej wyobraźni, wiedzy czy osobowości jaką jest książka. Tymczasem tegoroczne badanie Biblioteki Narodowej wykazało, że połowa polaków nie czyta nawet krótkich tekstów a jedynie 44% zadeklarowało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę(wliczając e-booki, albumy, słowniki czy poradniki). Zaledwie 12 % Polaków czyta więcej niż sześć książek rocznie. Daleko nam do wielu państw europejskich takich jak Francja, gdzie książki czyta 80 % społeczeństwa. Uważam, że wynik tych badań z roku na rok jest coraz bardziej przerażający. Społeczeństwo XXI wieku odtrąca dobrodziejstwo literatury i sztuki, zwykle tłumacząc to zjawisko brakiem czasu. Osobiście uważam, że na czytanie książek zawsze można znaleźć wolną chwilę chociażby stojąc w korku czy podróżując komunikacją miejską, a czytając możemy przeżyć swoje życie na kilka sposobów. W mojej pracy postaram się ukazać magię literatury, która pozwala nam przeżywać cudowne przygody.
Fantastyczna książka autorstwa Aleksandra Kamińskiego pt.”Kamienie na szaniec” pozwala nam na doświadczenie trudu II wojny światowej z jakim zmagali się młodzi bohaterowie. Dzięki genialnym opisom zamieszczonym w utworze, możemy wyobrazić sobie jak wyglądało życie ludzi w zmęczonej wojną, lecz walecznej Polsce. „Kamienie na szaniec” uczą nas także patriotyzmu ukazując postawę ludzi, którzy mimo strachu i niepewnego losu poświęcali swoje życie ojczyźnie. Zostajemy przeniesieni w centrum wojny, niebezpiecznego świata chodź jesteśmy przecież całkowicie bezpieczni.
Kolejnym przykładem świetnego utworu jest II część „Dziadów” autorstwa Adama Mickiewicza, który uważany jest za jednego z najlepszych pisarzy w dziejach Polski. Utwór ten pozwala nam brać udział w obrzędach ciekawego święta o tytułowej nazwie „Dziady”, które obchodzone było m.in. na Litwie. Dzięki książce dowiadujemy się na czym polega święto. Dowiadujemy się, że polega ono na pomocy udręczonym ziemską wędrówką duchom, które z jakiś powodów nie mogą dostać się do nieba. Postawa bohaterów skłania nas do przemyśleń nad naszym własnym życiem a ponadto książka jest bardzo ciekawa i wciągająca oraz umożliwia nam poznanie tradycji z którą prawdopodobnie nigdy nie mięlibyśmy styczności.
Powieść Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”, która powinna być obowiązkową lekturą każdego Polaka, umożliwia nam poznanie historii naszego kraju w okresie średniowiecza. Utwór ten ukazuje burzliwe dzieje naszego kraju oraz przedstawia historie ludzkie, które mimo upływu lat wciąż nas dotyczą. Czytając tę pozycję walczymy z Krzyżakami, śledzimy losy Juranda i Danusi oraz obserwujemy patriotyzm mieszkańców naszego kraju. Książka, chodź na początku może przerazić objętością w trakcie czytania z czasem staje się dla nas bardzo przyjemna.
Mam nadzieję, że przytoczone przeze mnie utwory literackie skutecznie zachęcają do czytania i potwierdzają słuszność tezy, że czytając możemy przeżyć swoje życie na kilka sposobów