W dzisiejszych czasach mało co przychodzi nam z łatwością. W celu osiągnięcia wyznaczonych celów niejednokrotnie musimy dokonać wielu wyrzeczeń i wysiłku. W tej rozprawce za pomocą poniższych argumentów postaram się udowodnić, że „na sukces trzeba sobie zapracować”.
„Ludzie sukcesu” pytani o sekret swojego powodzenia, często odpowiadają, że wszystko, co udało im się zyskać zawdzięczają wytrwałości i ciężkiej pracy. Oczywiście mamy także niekiedy do czynienia z osobami, których osiągnięcia są wynikiem szczęścia lub tak zwanych „znajomości”. Czy pomyślność przejawia się tylko w sferach materialnych? Na pewno nie. Przecież dobre życie, zdrowie, miłość i ciepło ogniska rodzinnego są największymi sukcesami, jakie mogą spotkać człowieka. Pracujemy na nie cały czas, bez ustanku.
Niejednokrotnie wymagają od nas cierpliwości i wyrozumiałości dla drugiego człowieka. Osiągnięte, przez to efekty nie da jednak porównać do niczego innego, dlatego często ludzie bardzo zamożni i bogaci, pomimo majątku chorują na depresje i nie potrafią cieszyć się życiem. Często przyznają, także że z chęcią oddaliby pieniądze, w zamian za prawdziwą i bezinteresowną miłości lub przyjaźń.
Ciekawe zjawisko możemy, również dostrzec w czasie wojny. Podczas walk, gdy nawet dana strona pokonała przeciwnika, nie uważa, że osiągnęła pełen sukces. Zwycięstwo przysłana widmo wielu poległych, którzy dzięki poświęceniu wywalczyli pomyślne rozwiązanie boju. Przetrwali, długo opłakują kolegów, jednocześnie uważając ich za bohaterów narodowych.
Dla niektórych liczą się, również „małe pomyślności”. Pozytywne rozwiązanie dręczącej nas sprawy, publiczne wyróżnienie na tle innych, komplement, a nawet miłe słowo potrafią być dla zwykłego człowieka bardzo ważne. Docenienie naszej pracy pomaga nam w doskonaleniu działań wykonywanych, przez nas, a również poprawia nastrój oraz samopoczucie. Coraz częściej mówi się, że małe dzieci powinno się karać za przewinienia, natomiast chwalić i nagradzać za dobrze wykonane zadanie, odpowiednie zachowanie lub pomoc przy drobnych obowiązkach domowych. Takie postępowanie motywuje je, do dążenia w osiąganiu coraz to większych sukcesów, a także rozwijania własnych umiejętności i talentów. Jak widzimy ta zasada sprawdza się jednakowo u dorosłych, jak i najmłodszego pokolenia zamieszkującego naszą planetę.
Podsumowując przedstawione powyżej argumenty, uważam, że teza „na sukces trzeba sobie zapracować” jest słuszna. Wszystko, co robimy znajduje swoje odzwierciedlenie w naszych osiągnięciach. Prawie nic, co pozytywnego nie przychodzi bez różnego rodzaju poświęceń i wysiłkowi. Dlatego, zamiast siedzieć i narzekać na nasze życie, powinniśmy zacząć działać i już niedługo będziemy mogli podziwiać efekty naszych starań