Pielęgnacja brwi i rzęs
1 Farbowanie
Jeżeli klientka nie miała wcześniej farbowanych brwi i rzęs należy dzień wcześniej wykonać próbę uczuleniową. Na skórę za uchem nanieść niewielką ilość henny. Jeśli po dobie nie ma reakcji alergicznej można przystąpić do farbowania.
1.1 Przygotować stanowisko pracy
- położyć papierowy ręcznik na łóżku
- na stoliku podręcznym położyć serwetkę a na niej kieliszek, patyczek plastikowy do henny, patyczek kosmetyczny, płyn do demakijażu oczu, płatki pod rzęsy, płatki kosmetyczne, wazelinę, watę, chusteczki higieniczne, krem pod oczy
1.2 Zaprosić klientkę do położenia się i ustalić kolor henny
- nałożyć jej opaskę na włosy, by mieć swobodny dostęp do twarzy
- okryć klientkę pelerynką, by uchronić ją przed ubrudzeniem
1.3 Przygotować klientkę do zabiegu
- stojąc z tyłu zmyć oczy płatkami nasączonymi płynem do demakijażu, prowadząc płatki od zewnętrznej strony oczu ku wewnątrz
1.4 Przygotować hennę
- hennę w kremie wycisnąć do kieliszka - ok. 0.5 cm, dodać 2-3 krople wody utlenionej 3%
- wymieszać dokładnie cieńszą stroną patyczka plastikowego do henny
1.5 Henna na brwi
Tym samym patyczkiem nałożyć hennę na brwi dość grubą warstwą (tak, aby nie było prześwitów), jednocześnie nadając im odpowiedni kształt (zgodny z owalem twarzy). Hennę pozostawić na brwiach ok. 10 min. Zmyć watą namoczoną w ciepłej wodzie zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Przemywać i płukać watę, aż będzie czysta po przyłożeniu do brwi.
1.6 Henna na rzęsy
Do przygotowanej henny warto dodać jeszcze odrobinę henny w kremie (na rzęsy mieszanina powinna być trochę gęstsza).
Płatki pod rzęsy z jednej strony posmarować patyczkiem kosmetycznym namoczonym w wazelinie i umieścić je tłustą stroną do twarzy bezpośrednio pod dolnymi rzęsami. Wyciągnąć wszystkie rzęsy na płatki. Okolice oczu również zabezpieczyć smarując patyczkiem kosmetycznym namoczonym w wazelinie. Przy zamkniętych oczach nakładać patyczkiem plastikowym hennę na rzęsy zaczynając od oka dalszego, (osoba leworęczna – stoi z lewej strony klientki i zaczyna od oka prawego)od zewnętrznej strony oka ku wewnątrz. Jeśli klientka życzy sobie, bezpośrednio nad linią rzęs pociągnąć patyczkiem z henną cienką kreskę. Hennę pozostawić na rzęsach ok. 10 min. Po tym czasie zmyć watą namoczoną w ciepłej wodzie od zewnętrznej strony oka ku wewnątrz. Przemywać i płukać watę, aż będzie czysta po przyłożeniu do rzęs. Ostateczną próbą sprawdzenia czy rzęsy są dokładnie zmyte jest przyłożenie chusteczki higienicznej do rzęs przy otwartych oczach.
1.7. Uprzątnąć stanowisko.
2. Regulacja brwi – może być przeprowadzona po farbowaniu – nigdy w odwrotnej kolejności
2.1 Na stoliku podręcznym przygotować serwetkę na niej pęsetę (zdezynfekować ja przy klientce)
2.2 Rozpocząć regulację od strony bardziej oddalonej (osoba leworęczna – stoi z lewej strony klientki i zaczyna od oka prawego) od zewnętrznej strony brwi ku wewnątrz. Skórę łuku brwiowego ująć między kciuk a palec wskazujący i naciągnąć, aby złagodzić ból przy usuwaniu włosków. Włoski wyrywać pęsetą zgodnie z kierunkiem wzrostu.
2.3 W zależności od owalu twarzy nadać brwiom odpowiedni kształt
– twarz owalna - łagodny naturalny łuk
- twarz okrągła - kształt lekko uniesiony (delikatnie trójkątny)
- twarz kwadratowa – brwi dość długie o łagodnym łuku
- twarz trójkątna - końce brwi powinny być uniesione
- twarz pociągła – brwi niezbyt załamane, prawie proste, oddalone od nasady nosa
2.4 Pędzlem z włosia oczyścić twarz klientki z włosków.
2.5 Zrobić masaż relaksujący okolicy oczu, aby złagodzić podrażnienia
2.6 Podziękować klientce
2.7 Uprzątnąć stanowisko pracy.