profil

Pielęgnacja i charakterystyka cery tłustej.

poleca 85% 2189 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

CHARAKTERYSTYKA CERY TŁUSTEJ
Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona, a łój skórny ( wydzielina gruczołów łojowych ) jest wydzielany w nadmiernej ilości. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, zimno i słońce oraz wodę i mydło. Na ogół bardzo słaby wpływ na cerę tłustą mają bodźce zewnętrzne, dużo silniejszy zaś wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Cera ta charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki chemiczne i środki higieniczne, dzięki czemu dość dobrze znosi kontakt z wodą i mydłami. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega patologicznemu wysuszeniu. Wadą natomiast są dość częste powikłania trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd, ponieważ się błyszczy. Wygląd skóry poprawia się w miesiącach letnich, ze względu na upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, dzięki czemu ma on łatwiejszą drogę wydostania się na zewnątrz, równomiernie pokrywa skórę i nie blokuje porów. Cera tłusta nie występuje w dzieciństwie. Jej objawy pojawiają się dopiero po okresie pokwitania, ok. 12 roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych.
W komórkach gruczołów łojowych zbierają się kropelki tłuszczu, jądra komórek ulegają degradacji i ostatecznie rozpadowi. Pozostaje produkt złożony z tłuszczu i resztek komórek, tzw. łój. Zapobiega on procesowi wysuszania skóry i zarazem jej nadmiernemu nawodnieniu. Na zwiększone wydzielanie gruczołów łojowych ma wpływ dysregulacja hormonalna, czyli wydzielanie hormonów o działaniu androgennym i estrogennym.
Przy tego rodzaju cery należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszenie grubości warstwy rogowej, regulację wydzielniczą gruczołów łojowych oraz poprawę ukrwienia skóry. Należy unikać środków pielęgnacyjnych działających agresywnie, które mogłyby naruszyć jej naturalną florę bakteryjną, przyczynić się do naruszenia kwaśnego odczynu skóry, nadmiernie ją odtłuścić. Jeśli wystąpiłoby zachwianie płaszcza lipidowego skóry, to wówczas mogłaby ona przeistoczyć się ze skóry tłustej w odwodnioną lub trądzikową.

PIELĘGNACJA CERY TŁUSTEJ
Do mycia twarzy najlepiej używać specjalnego żelu lub "mydła bez mydła" (tzw. syndetu) o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym dla skóry (pH 4,5 - 5,5). Hamują one rozwój bakterii, zapobiegają podrażnieniom. Zwykłe mydła mogą wysuszać i podrażniać skórę, co pobudza pracę gruczołów łojowych. Można też używać mydła przeciwtrądzikowego z siarką, metioniną, cysteiną, tymiankiem, szałwią. Są to na ogół mydła klasyczne, ale o kwaśnym odczynie.

Po umyciu twarzy konieczne jest przecieranie skóry bezalkoholowym tonikiem, który odświeży naskórek i ściągnie ujścia gruczołów łojowych.

Bardzo ważne jest regularne (raz w tygodniu) złuszczanie naskórka. Peeling do cery tłustej (np. z kwasami owocowymi) usuwa martwe komórki blokujące ujścia gruczołów łojowych.


Do cery trądzikowej konieczne jest stosowanie specjalnych kremów leczniczych, które pomoże wybrać lekarz. Zwykle zawierają one kwas mlekowy i cytrynowy (kwasy owocowe), drożdże, hammamelis, tymianek, dziurawiec, pokrzywę, łopian, liście chmielu, sok z cytryny lub borówek, talk, kaolin i skrobię, cynk, miedź, witaminę B6. Wszystkie mają działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwłojotokowe.

Wbrew pozorom skórę tłustą trzeba też regularnie nawilżać, bo pod błyszczącą powłoką może być przesuszona. Zdecydowanie nie nadają się do tego tłuste, ciężkie kremy, odpowiednie są zaś lekkie, delikatne emulsje.

Aby skóra nie błyszczała, warto używać kremów i bibułek matujących, baz pod makijaż i podkładów, które pochłaniają nadmiar tłuszczu.

Do tuszowania krostek można używać korektora (do cery tłustej, ze składnikami antyseptycznymi).

Raz, dwa razy w tygodniu przyda się maseczka do cery tłustej, np. z naturalnymi glinkami, cynkiem, witaminą A, prowitaminą B5. Zwęży ona pory, oczyści skórę, usunie nadmiar wydzieliny łojowej.

W gabinecie kosmetycznym lub lekarskim oprócz tradycyjnego czyszczenia skóry, masek ziołowych i algowych stosuje się jontoforezę (wprowadzanie składników normalizujących pracę gruczołów łojowych, np. jonów miedzi czy cynku, przy użyciu prądu). Program zabiegów zawsze trzeba ustalać z lekarzem.


ZAKAZY PIELĘGNACYJNE DLA CERY TŁUSTEJ
? Mycie twarzy wodą z mydłem.
? Stosowanie preparatów odkażających na bazie alkoholu, czyli niszczenie lipidów naskórka, warunkujących wiele funkcji skóry, np. hamowanie utraty wody.



CODZIENNA PIELĘGNACJA
Etap I: Demakijaż i oczyszczanie:
Regularne, staranne oczyszczanie jest jednym z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji. Dobrze wykonane - pozwala usunąć zanieczyszczenia, utrudniające skórze właściwe oddychanie - kurz, obumarłe komórki naskórka, resztki środków pielęgnujących i wydzielin fizjologicznych: potu i łoju.
Zaniedbanie tego elementu higieny może prowadzić do zatykania ujść gruczołów łojowych, a w rezultacie - powstawania zaskórników i wyprysków. Niewłaściwie oczyszczana skóra staje się zmęczona, nabiera szarego, niezdrowego kolorytu, traci świeżość.

Wskazówki pielęgnacyjne:
= > Dobierając kosmetyki do demakijażu pamiętaj, aby były przeznaczone specjalnie dla cery tłustej lub mieszanej, a oprócz właściwości oczyszczających miały również funkcję nawilżania i odświeżenia;
= > Zanim przystąpisz do dzieła, dokładnie umyj ręce;
= > Demakijaż rozpocznij od oczu. Zamknięte powieki zmywaj płynnym ruchem z góry na dół, dokładnie usuwając cienie i tusz do rzęs - niewłaściwie oczyszczane rzęsy w krótkim czasie stają się kruche i łamliwe;
= > Jeśli nosisz szkła kontaktowe albo masz szczególnie wrażliwe oczy pamiętaj, aby płyn, który stosujesz, był hipoalergiczny i łagodny;
= > Mleczko do demakijażu lub śmietankę kosmetyczną nakładaj wacikiem lekko zwilżonym wodą mineralną lub przegotowaną;
= > Po oczyszczeniu powiek nałóż palcami na całą twarz mleczko lub śmietankę i dokładnie je rozprowadź - tak, aby zawarte w kosmetykach substancje czynne mogły połączyć się drobinkami zanieczyszczeń. Mleczko usuń wilgotnym wacikiem;
= > Jeżeli nie potrafisz obejść się bez wody i mydła, do oczyszczenia twarzy wykorzystaj wodę przegotowaną lub mineralną i zaopatrz się w specjalny żel myjący, odpowiedni dla Twojego typu cery.
Etap II: Tonizacja
Dobrze wykonana tonizacja przywróci skórze jędrność i napięcie, a także pobudzi krążenie krwi, wspomagając odpowiednie natlenienie i odżywienie komórek.
Wskazówki pielęgnacyjne:
= > Oczyszczoną twarz przetrzyj tonikiem i delikatnie osusz czystym ręcznikiem lub papierową chusteczką. Zwróć uwagę na to, by tonik był odpowiedni do Twojego typu cery: te z zawartością alkoholu nadają się tylko dla osób o skórze bardzo tłustej, odpornej na podrażnienia. Możesz sięgnąć po popularne ostatnio kosmetyki dwufazowe: toniki przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej zawierają tzw. fazę wodną, oczyszczającą, zamykającą pory i wspomagającą nawilżenie, oraz fazę pudrową, absorbującą nadmiar łoju i matującą skórę;
= > Alternatywę dla mleczka i toniku mogą stanowić dostępne na rynku chusteczki do demakijażu ?3 w jednym?, musisz jednak pamiętać, aby dobrać je specjalnie dla Twojego typu skóry;
= > Zabieg oczyszczania i tonizacji wykonuj 2 razy dziennie: wieczorem i rano.


Etap III: Nawilżanie i odżywianie
Po wykonaniu zabiegów oczyszczających i tonizujących możesz przystąpić do właściwej pielęgnacji, obejmującej nawilżanie i odżywianie cery.
Wskazówki pielęgnacyjne:
= > Pamiętaj, że skóra tłusta także potrzebuje nawilżenia. Przesuszona - pobudza gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy;
= > Na dzień stosuj kremy lekkie, delikatne, z niższą zawartością składników odżywczych. Najlepsze będą przeznaczone głównie dla cery tłustej i mieszanej popularne kosmetyki matujące. Jeżeli masz problemy z trądzikiem lub nadmiernie rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, zainwestuj w serię środków przeznaczonych specjalnie dla Twojego typu cery;
= > Wieczorem możesz nałożyć na twarz krem lub żel ze zwiększoną ilością składników odżywczych - wypoczęta skóra szybciej wchłania substancje aktywne i lepiej się regeneruje;
= > Unikaj preparatów o gęstej, tłustej konsystencji, z wysoką zawartością fazy tłuszczowej;
= > 2 razy w tygodniu zrób parówkę z przeciwzapalnych ziół, np. mieszanki szałwii, rozmarynu, rumianku czy skrzypu, peeling i maseczkę;
= > Jeżeli na twojej twarzy często pojawiają się zaskórniki i wypryski, miej zawsze pod ręką punktowy żel antybakteryjny. Odpowiednio wcześnie zaaplikowany minimalizuje zmiany skórne, wspomagając ich wysuszanie, a dzięki zawartości olejku z drzewka herbacianego zadziała antybakteryjnie.


Bibliografia:
Kosmetyka stosowana Joanna Dylewska ? Grzelakowska wyd. WSiP
Gazeta Wysokie Obcasy
www.teraz-zdrowie.pl

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 8 minut

Ciekawostki ze świata