profil

Charakterystyka Cześnika i Rejenta z Zemsty

poleca 85% 258 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

Cześnik ( Maciej Raptusiewicz) w komedii jest starym kawalerem, człowiekiem w średnim wieku, ale nie skarży się na starcze dolegliwości. W młodości walczył w konfederacji barskiej, teraz jako przeciętny szlachcic opiekuje się swoją bratanicą Klarą.
Rejent Milczek jest notariuszem pracującym w sądownictwie. To wdowiec, ma syna Wacława. Wykonywany zawód narzuca Milczkowi układność, rodzaj wyciszenia i ugrzecznienia w stosunku z ludźmi. Pornie usuwając się w cień, jest w gruńcie rzeczy niebywale zawzięty.
Cześnik to potężny, dobrze zbudowany mężczyzna. Na co dzień, podobnie jak Rejent, chodzi ubrany w staromodny kontusz, przepasany szerokim, ozdobnym pasem. Jego nieodłącznym atrybutem jest przypięta do boku szabla " Pani Barska".
Milczek to przeciwieństwo Cześnika. Szczupły, niskiego wzrostu, taką posturą nie wzbudza grozy.
Raptusiewicz jako zapalczywy i porywczy. Szlachcic ujawnia się w scenie, gdy chce bić murarzy naprawiających mur, cyt.: " Co! Jak! - Żwawo! Bij, co siły!". Odważnie wyzywa Rejenta na pojedynek. Uparcie dąży do celu, jest kłótliwy i pamiętliwy. Jego " piętą achillesową' jest nieśmiałość w stosunku do kobiet, cyt : " Lecz rozprawiać z niewiastami ( . . . ), niech mi zaraz łeb kto utnie, nie potrafię, mocium panie".
Aby zjednać sobie Podstolinę, chce posłużyć się Papkinem. Nie jest zbyt wykształcony, ma ograniczony zasó słów. Przy wyborze żony kieruje się jej majątkiem, cyt: " Piękne dobra w każdym względzie(. . . ) dobrą żoną pewnie będzie - Co za czynsze! - To kobiete. . . Trzy folwarki!" Doprowadzony do ostateczności, podobnie jak Milczek, kieruje się podstępem.
Rejent sprawia wrażenie miłego i cichego ( nazwisko odzwierciedla tą cechę charakteru), a tak naprawdę potrafi być bardzo mświwy, obłudny i fałszywy, cyt: " ( . . . ) Intercyzę przyłączyłem (. . . ) która zechce zerwać strona ta zapłacić ma sto tysięcy" . Fałszuje zeznania, jest nieuczciwy, nie płci murarzom za ich pracę, cyt : " Mój majstruniu mówcie śmiało, opiszemy sprawę całą (. . . ) każdy kułak spieniężymy, że was bito, wszyscy wiemy". Fałszywie pobożny, cyt : " Któż jej więcej pragnąć może niż ja, człowiek bogobojny". Nie zwraca uwagi na uczucia syna, chce go połączyć z kobietą, której nie kocha- Podstoliną.
Uważam, że Cześnik jest bohaterem spotykającym się z większą sympatią czytelników niż Milczek. Fredro tak ukazuje tę zabawną postać, że pomimo jej niezliczonych wad, można mu wiele wybaczyć.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata