1. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie
dowiedziono, że ludzie dbający o sprawność fizyczną mają lepsze samopoczucie, ogólny stan zdrowia, zwiększoną wydolność mięśni. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa także na pracę serca, mięśni i kości. Przy wykonywaniu ćwiczeń ważne jest, aby ćwiczenia wykonywać systematycznie, w innym razie nie przyniesie to nam oczekiwanych rezultatów.
Ćwiczenia chronią również przed chorobami i wadami rozwojowymi tj. skolioza, otyłość, choroby serca, wydolność serca, choroby nowotworowe, napięcie nerwowe i stres.
2. Przetrenowanie
Zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne i nieodpowiednia przerwa między nimi na regenerację sił prowadzi do przetrenowania, czego objawami są: złe samopoczucie, urazy i wyczerpanie. Po każdym wysiłku fizycznym powinniśmy dać mięśniom odpocząć tj. 48 godzin, które pomogą odpocząć mięśniom niezależnie od sprawności fizycznej danej osoby. Odpoczynek służy temu, aby włókna mięśniowe mogły się zregenerować, a kwas mlekowy z prądem krwi przedostał się do wątroby, gdzie zostanie przekształcony w glukozę, która może zostać wykorzystana jako źródło energii.
Do objawów przetrenowania należy też: zmniejszony apetyt, trudność z zasypianiem, stałe uczucie wyczerpania, zmęczenie po przebudzeniu, zniechęcenie do dalszych ćwiczeń, nagły spadek wagi, nawracające infekcje. Dlatego, aby zapobiec przetrenowaniu należy zakończyć ćwiczenia jeszcze przed wystąpieniem sztywności i bolesności mięśni. Zbyt intensywny trening może być przyczyną poważnych zmian w funkcjonowaniu organizmu m.in. zakłóceń regulacji temperatury, prowadzących do przegrzania, a czasem nawet udaru cieplnego. U kobiet zaś może doprowadzić do zatrzymania miesiączki lub zaburzeń cyklu miesiączkowego. Również często występuje "biegunka biegaczy" wywołana odpływem krwi z jelit do mięśni.