Celuloza to inaczej błonnik. Błonnik, zwany też włóknem pokarmowym, stanowi tę część żywności pochodzenia roślinnego, która jest odporna na działanie enzymów trawiennych w przewodzie pokarmowym człowieka. Chociaż błonnik nie ulega trawieniu , to spełnia on istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu
Błonnik występuje w naturze pod wieloma postaciami, choć jego zasadniczy charakter rozróżnia się ze względu na rozpuszczalność w wodzie: rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny.
Do grupy rozpuszczalnych należą:
- pektyna (błonnik pochodzenia owocowego, np. z jabłek i grejpfruta),
- substancje kleiste (występujące w wodorostach, np. agar agar),
- gumy (znajdujące się w nasionach oraz substancjach wydzielanych przez rośliny, np. guar).
Do grupy nierozpuszczalnych należą:
- celulozy (w błonach komórkowych roślin, np. liściastych warzyw, fasoli, grochu, w otrębach pszennych, ligniny (w otrębach), oraz hemicelulozy (w błonach komórkowych roślin oraz w łuskach babki płesznika i nasionach lnu.
Błonnik łatwo wchłania wodę i dlatego zmiękcza stolec dodając mu masy, pomaga w przesuwaniu się stolca (perystaltyce) oraz w wypróżnianiu. Szybkie wypróżnianie obniża bezpośrednio ryzyko zachorowalności na wiele schorzeń układu krążenia przewodu pokarmowego, włącznie z nowotworami jelit, jak i innych - w tym narządów rodnych oraz piersi u kobiet.
Bakterie przewodu pokarmowego trawią rozpuszczalny błonnik na krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (oktan, propionian oraz maślan), które używane są jako źródło energii przez komórki śluzotwórcze wyściełające jelita. Ma to niezwykle istotne znaczenie w przypadkach, gdy pożądane jest szybkie gojenie się jelita, np. po zabiegach chirurgicznych czy przy owrzodzeniach. Jednocześnie błonnik pomaga zachować pożądaną równowagę flory bakteryjnej jelit, przez wspomaganie regularnego procesu wypróżniania.
Pektyny z jabłka oraz grejpfruta spowalniają tempo wchłaniania cukrów prostych w jelicie cienkim, co jest bardzo ważne w cukrzycy i hipoglikemii (niskim poziomie cukru we krwi). Stosowane są też w terapii wypłukiwania metali ciężkich z organizmu.
Błonnik owsiany jest szczególnie pomocny w kontroli poziomu cholesterolu we krwi (poprzez "wyłapywanie" tzw. niedobrego cholesterolu - frakcji LDL) jak i trójglicerydów. Obniża to poziom fibrynogenu, redukując tym samym ryzyko wylewów do mózgu oraz powstawania skrzepów. Wraz ze słabym stanem gospodarki cukrowej w organizmie i otyłością, wysoki poziom cholesterolu jak i trójglicerydów uznawane są powszechnie jako jedne z najbardziej istotnych czynników podnoszących ryzyko zachorowalności na chorobę wieńcową czy cukrzycę.
Błonnik z łusek nasion babki płesznika jest śluzotwórczy i ma wyjątkowo delikatne działanie na ścianki jelita, poprawiając w ten sposób ich oczyszczanie oraz perystaltykę. Zwiększa on znacznie resorpcje wody w jelicie, zwiększając objętość stolca. Zaleca się stosowanie tego błonnika szczególnie w przypadkach zaparć i biegunek. Zawarte w lnie wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega 3 wspomagają przeciwzapalne działanie tego błonnika oczyszczając jednocześnie łagodnie śluzówkę jelita, jak i obniżają ciśnienie krwi oraz jej krzepliwość.
Nadal jak najbardziej wskazane jest spożywanie dużej ilości błonnika w formie warzyw, nasion i owoców przy wyżej wspomnianych problemach, choć w praktyce jest to dość trudne.
Otyłość
Niektóre włókna pokarmowe, spożywane w stanie surowym, tworzą gęsty hydrofilowy żel osadzający się na ścianach przewodu pokarmowego. Opóźnia on opróżnianie jelit, tworząc rodzaj filtra ograniczającego wchłanianie glukozy. W rezultacie organizm człowieka otrzymuje mniej energii, unikając jednocześnie gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, jaki ma miejsce po posiłku. To zjawisko dotyczy przede wszystkim pektyn i gum.
Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się ludzie otyli, jest hiperinsulinizm i oporność na insulinę. Przyczyną tych zaburzeń jest gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi (szczyt glikemiczny), spowodowany spożyciem określonych węglowodanów. Pektyny i gumy zapobiegają temu zjawisku.
Bogatym źródłem pektyn są owoce (przede wszystkim jabłka) oraz suszone nasiona roślin strączkowych. Jedno jabłko zawiera około 12 g węglowodanów i 2,5 g błonnika (pektyny i celuloza).
Cukrzyca
Również w przypadku cukrzycy zwiększenie spożycia błonnika ma korzystne efekty. W swoich badaniach Miranda wykazał, że 20 g błonnika może obniżyć nadmiar poziomu cukru we krwi osoby chorej na cukrzycę z 57 do 13%.
Hipercholesterolemia
Podawanie błonnika ma także korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi.
Rozpuszczalne włókna pokarmowe wiążą kwasy żółciowe. W wyniku tego procesu zmniejsza się ilość wchłanianego cholesterolu i kwasów tłuszczowych i/lub następuje modyfikacja wielkości cząsteczek lipoprotein syntetyzowanych przez błonę śluzową jelita.
Rozpuszczalne włókna pokarmowe zwiększają wydalanie kwasów żółciowych z kałem i blokują syntezę lipoprotein zachodzącą w wątrobie.
Rozpuszczalne włókna pokarmowe ulegają w jelicie grubym fermentacji bakteryjnej. W wyniku tych procesów powstają gazy i krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które przenikają do naczyń wrotnych i modyfikują biosyntezę cholesterolu w wątrobie.
Jako ciekawostkę mogę podać, że ludzie jedzący dużo błonnika uśmiechają się częściej niż ci, których dieta jest uboga w tę substancję. Tak twierdzi prof. Andrew Smith z Cardiff University w Walii. Wybrani przez niego ochotnicy w wieku od 30 do 80 lat przez cztery tygodnie jedli na śniadanie 40 g bogatych w błonnik (włókno) płatków zbożowych. W tym samym czasie inne osoby z grupy kontrolnej spożywały zwykłe kanapki z białego pieczywa. Eksperyment wykazał, że bogata we włókno dieta nie tylko sprawia, że ludzie są mniej zmęczeni, ale także rzadziej cierpią na depresję.
Ponadto jedzenie błonnika poprawia pamięć i szybkość kojarzenia faktów. Taką rewelacyjną poprawę zdrowia można osiągnąć już po tygodniu spożywania na śniadanie płatków zbożowych czy muesli.
pina2708 nic tu się nie da znaleść.POMOCY.
odpowiedz
pomaranczka941992 spox praca .. interesujaca:)
odpowiedz
nic dodac nic ując jest spox