profil

Charakterystyka Antygony

Ostatnia aktualizacja: 2020-06-12
poleca 85% 401 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

Miłość, zazdrość, współczycie, chęć zdobycia władzy, egoizm, ból po stracie najbliższych. Są to uczucia, z którymi dzisiejszy człowiek styka się nieustannie, nieustannie musi z nimi walczyć lub o nie zabiegać.Te właśnie uczucia nie były też obce Sofoklesowi, który zebrał je wszystkie i kierując się ludzkimi postawami oraz zachowaniami uwydatnił w swoim dramacie cechy i problemy ludzkie, niezmienne od wieków. Zatem, czy antyczni bohaterowie odzwierciedlają problemy i dylematy współczesnego człowieka? Postaram się zastanowić nad tym problemem na podstawie „Antygony” Sofoklesa.

Samą Antygonę możemy zaliczyć do grona ludzi idealnych, którzy są do końca wierni swej idei. Była kobietą, która dokonała wyboru i wybrała poświęcenie dla idei, w która głęboko wierzyła. Zarysowała się jako postać bardzo kobieca, królewska córka, dumna i stanowcza. Przecież i dziś nie brakuje nam ludzi gotowych na wszystko, żeby osiągnąć swój cel, ludzi, którzy mimo kłopotów i przeciwności losu pomagają innym niejednokrotnie płacąc za tę pomoc życiem lub zdrowiem.

Antygonę życie postawiło jednak przed trudnym wyborem, jakby chciało potwierdzenia, czy tak naprawdę była wierna swej idei. Była zmuszona dokonać wyboru między prawem Boskim a prawem ustanowionym przez człowieka. Wierna swojej idei wybrała prawo Boskie, które pozwalało jej pochować swojego brata Polinejkesa.
Czyż dzisiejszy człowiek też nie jest codziennie zmuszany do dokonywania bardziej lub mniej trudnych wyborów? Każdy przecież wie, że tak.

No, a Kreon, kierował się poczuciem własnej dumy i nie chciał pozwolić, aby jego poddani łamali prawo ustanowione przez niego. Świadczyłoby to o jego słabości, a osobą, która odważyła się sprzeciwić królowi, była kobieta. To jeszcze w większym stopniu uraziło jego dumę. Kreon poprzez wydanie wyroku na Antygonę chciał udowodnić, że jest władcą stanowczym i winny zostanie ukarany, nawet jeśli jest członkiem królewskiego rodu. Sam zakaz pogrzebania ciała Polinejkesa miał na celu podkreślenie, że zdradzieckie działania przeciwko własnemu krajowi nikomu nie mogą ujść bezkarnie.

Przecież i dzisiaj nie brakuje władców, którzy ustanawiają prawo pod siebie, kierując się własnym dobrem, a nie dobrem narodu. Nie obchodzi ich los innych, są zaślepieni pieniędzmi możliwością zrobienia kariery nawet kosztem innych ludzi.

Po analizie cech bohaterów „Antygony”, wydaje mi się, że ich cechy odzwierciedlają cechy i problemy ludzi dzisiejszych, ich smutki, radości oraz niepokoje.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury