profil

„Wolność nie jest ulgą, lecz trudem wielkości”. Czy zgadzasz się z myślą Leopolda Staffa? Czym dla ciebie jest wolność?

poleca 85% 122 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Leopold Staff Kamienie na szaniec

Wolność to możliwość działania zgodnie z własną wolą, dana lub zdobywaną w miarę jak znikają lub są przezwyciężane zewnętrzne przeszkody. Istnieje również wiele innych definicji tego pojęcia. Nieważne jak by ją sobie tłumaczyć, zawsze stanowi istotny element życia człowieka. Dla mnie wolność to prawo do wyrażania opinii, brak zniewolenia, prawo głosu i możliwość wyboru. Nie mogę zgodzić się z tezą zawartą w temacie. Wręcz przeciwnie, uważam, że wolność jest ważną wartością w życiu człowieka.

Moim pierwszym argumentem jest Polska w czasach zaborów. W tym czasie Polacy nie mieli złych warunków bytu. Ale walczono o niepodległość. Wolność kraju powinna być jedną z najważniejszych wartości dla obywateli. Zaborcy pozwolili im, uczyć się, pracować, ale zabraniali im czegoś dla nas bardzo ważnego, a mianowicie rozmowy w języku ojczystym, kultywowania tradycji i kultury. Dlatego ludzie tęsknili za Polską niepodległą.

Idąc dalej tropem historii Polski dochodzimy do okresu powojennego. Po drugiej wojnie światowej Polska stała się państwem zależnym od ZSRR, przez blisko pół wieku pozbawionym prawa do suwerennego decydowania o swoich politycznych sojuszach. Polską rządzili komuniści. Dopiero w 1989 roku lud zbuntował się. Solidarność wygrała z komunizmem.

Innym przykładem pozbawiania ludzi wolności jest osoba, która doprowadziła do śmierci milionów ludzi różnych narodowości. Była bezwzględnym dyktatorem. To właśnie Adolf Hitler swych przeciwników politycznych kazał zamordować. Obozy koncentracyjne powstawały na całym terytorium Niemiec, a później w niektórych państwach podbitych. „My, którzy żyliśmy w obozach koncentracyjnych, pamiętamy ludzi, którzy chodzili po barakach pocieszając innych, rozdając ostatni kawałek chleba. Być może było ich niewielu, ale są oni wystarczającym dowodem na to, że człowiekowi można zabrać wszystko za wyjątkiem jednej rzeczy: ostatniej z ludzkich wolności - wyboru swojej postawy w każdych okolicznościach, wyboru swojej drogi” Viktor Frankl. Straciły w nich życie miliony Żydów i przeciwników faszyzmu różnych narodowości.

Kolejnym argumentem potwierdzającym postawioną tezę jest książka Aleksandra Kamieńskiego „Kamienie na szaniec”. Akcja książki toczy się w okresie okupacji niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej. Główni bohaterowie książki, którymi są trzej chłopcy. Staja się oni żołnierzami podziemnej armii. Nastolatkowie niejednokrotnie podejmowali decyzje, które groziły utratą życia jednak swoje zadania wykonywali z odwagą. Książka ta pokazuje jak wielkie znaczenie dla tych chłopców miała wolność.

Nasza wolność zależy tak naprawdę wyłącznie od nas. Nawet, jeśli będziemy zniewoleni, nikt nam nie odbierze wolności duchowej. Myślę, ze przedstawione argumenty wystarczą na poparcie tej tezy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata