profil

Wyprawa, wędrówka, tułaczka... - podróż niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 2020-11-30
poleca 85% 2532 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wędrówka, tułaczka, wyprawa…- podróż niejedno ma imię. Podróżuje się w różnych celach Niektórzy po to, aby poznać trochę świata, spełnić marzenie i osiągnąć własne cele, a inni wyjeżdżali bo nie mieli innego wyjścia. Słowo „podróż” niejedno ma imię. Postaram się uzasadnić trafność tego stwierdzenia w tej rozprawce posługując się przykładami z literatury i historii.

Pierwszym przykładem z literatury jest Mały Książę – bohater książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Chłopiec odszedł ze swojej planety, na której rosła jego ukochana Róża i rozpoczął podróż po sąsiednich planetach w poszukiwaniu przygód, a podczas każdej takiej wyprawy czegoś się uczył. Jednak żadna planeta przypadła do gustu, więc podążał dalej, aż w końcu trafił na Ziemię, gdzie poznał nowych przyjaciół i dzięki nim zrozumiał sens przyjaźni i miłości. Mały Książę podczas swojej wyprawy uświadomił sobie, że kocha tylko Różę i postanowił wrócić na swoją planetę. Podróż Małego Księcia można nazwać wycieczką w poszukiwaniu wiedzy i myślę, że wyjazdy, jakie odbywamy w wakacje zwiedzając inne miasta i kraje można porównać do wyprawy bohatera książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.

Kolejnym argumentem jest przykład z historii. Przyczynami podróży bywa pasja i osiąganie kolejnych, trudniejszych celów. Świetnym przykładem podróżnika jest Marek Kamiński. Podróżował w różne zakątki świata, samotnie i z towarzyszem, zdobył Biegun Południowy i Północny. Marek Kamiński pomógł też spełnić swe marzenia niepełnosprawnym ludziom - zabrał na swoją wyprawę Jana Melę, który bez prawego ramienia i lewej nogi, z pomocą Kamińskiego zdobył najwyższy szczyt Grenlandii. Marek Kamiński mimo świadomości ryzyka jest gotów poświęcić swoje życie dla spełniania nie tylko swoich marzeń. Taki typ podróży można nazwać wyprawą, wędrówką.

Posługując się książką "W pustyni i w puszczy" H Sienkiewicza mogę uzasadnić, że podróż niejedno ma imię. Staś i Nel zostają porwani i odjeżdżają w nieznane miejsce, gdzie czekają ich liczne niespodzianki i kłopoty. W poszukiwaniu domu i rodziny borykają się z wieloma przeszkodami takimi jak choroba Nel, burza piaskowa, brak pożywienia. Na skraju życia, już bez żadnej nadziei, Staś i Nel odnajdują rodziców i wracają szczęśliwie do domu. Podróż bohaterów "W pustyni i w puszczy" była ciężką tułaczką.

Niektórzy podróżują w celach zarobkowych. Wyjeżdżają do innych krajów, aby się wzbogacić. Podczas wojen wiele Polaków wyemigrowało do innych państw, żeby uchronić się przed zbrodnią państw okupowanych i wielu z nich zostało na obczyźnie do tej pory. Emigracja – tak nazwiemy ten rodzaj podróży.

Podsumowując powyższe argumenty, mogę stwierdzić, że Podróż niejedno ma imię. Wędrówka, tułaczka, wyprawa, wycieczka, wojaż, emigracja pielgrzymka – to nie wszystkie imiona Podróży. Natura ludzka skłania nas do ciągłej wędrówki, poszukiwań i myślę, że to się nie zmieni, ludzie nadal będą dążyli do odkrycia nowych miast i zdobywania kolejnych szczytów, a wkrótce nawet do podbijania kosmosu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata