Wyróżniamy trzy typy torfowisk:
- wysokie,
- niskie
- przejściowe.
Różnią się od siebie położeniem, sposobem powstania, stosunkami wodnymi, roślinnością i rodzajem tworzącego się torfu.
Torfowiska wysokie - powstają w miejscach, gdzie nie ma przepływu wody. Zasilane są głównie przez wodę opadową. Występuje tu słabe zróżnicowanie gatunkowe roślin.
Torfowiska niskie - powstają w obniżeniach terenu. Takie torfowiska są bogate w próchnicę i sole mineralne.
Torfowiska przejściowe - powstają w warunkach środowiskowych pośrednich między warunkami kształtującymi torfowiska wysokie i niskie. Porastająca je roślinność składa się z gatunków występujących zarówno na torfowiskach wysokich i niskich.
Na torfowiskach świat zwierzęcy jest inny, zależny od typu torfowiska. Na wysokich żyją np. drobne skorupiaki a na niskich np. mięczaki. Zarośla przy torfowiskach są ostoją dla wielu zwierząt.
Las naturalny jest przykładem ekosystemu o złożonej, wielowarstwowej strukturze i dużej dynamice procesów w nim zachodzących. W strukturze pionowej lasu wyróżnia się cztery główne warstwy:
1) warstwa koron drzew- może być jednopiętrowa lub wielopiętrowa.
2) warstwa krzewów i niższych drzew
3) warstwa ziół
4) warstwa przyziemna.
Taka warstwowa struktura lasu pozwala roślinności maksymalnie wykorzystać przestrzeń życiową i światło. Glebę leśną przykrywa ściółka, która zawiera głównie obumarłe szczątki roślinne i zwierzęce. Jest warstwą ochronną gleby, zapobiega nadmiernemu wyparowaniu wody i nie dopuszcza do zbytniego obniżenia temp.
Gleby
W glebie wyróżnia się warstwy: próchnicy, mineralną i skałę macierzystą, która decyduje o charakterze tworzącej się gleby. Taka warstwowa struktura gleby nosi nazwę profilu glebowego.