profil

Wiatry

poleca 88% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
monsun bryza wiatr fen cyklony tropikalne

Wiatr- poziomy ruch mas powietrza w polnej troposferze z wyżu do niżu.

Monsum - wiatry, które w cyklu rocznym dwukrotnie zmieniają swój kierunek. Najbardziej typowymi obszarami monsunowymi są południowa i poł. wsch. Azja. Powstają poprzez różnicę ciśnienia atmosferycznego która wynika z odmiennego tempa nagrzewania się lądów i mórz.

Cyklony tropikalne- tworzą się w ciepłych, wilgotnych masach powietrza zalegających nad oceanami między 5 a 25 stopniem szer. geograficznej.

Cyklony tropikalne maja swoje lokalne nazwy: wybrzeża Ameryki Śród. to huragany; w Indiach cyklony: W Azji tajfuny.

Trąby powietrzne tworzą się w umiarkowanych szerokościach geogr. Są zjawiskami krótkotrwałymi, o dużo mniejszych rozmiarach niż cyklony. Dolna część wiru dochodzi do powierzchni Ziemi, górna połączona jest z chmura burzową. Wiatrem towarzyszą gwałtowne burze.

Bryzy- występują na wybrzeżach mórz i dużych jezior. Ich powstanie uwarunkowane jest różnica temperatury podłoża. Wiatr wieje znad morza na ląd(bryza dzienna) zaś nocą odwrotnie (bryza nocna)

Fen-tworzy się wówczas gdy po jednej stronie pasma górskiego powstaje wyz, a po drugiej niż. Powietrze przemieszczając się od wyżu do niżu, pokonuje barierę górską i po stronie zawietrznej opada jako ciepły, suchy i porywisty wiatr. W zależności od miejsca występowania fen przybiera różne nazwy: W tatrach –halny, w Sudetach-wiatr przewałowy lub polak, w górach skalistych- Chinook, w Andach –zonda, w Alpach- fen.

Ciśnienie atm. jest to nacisk jaki wywołuje słup powietrza na jednostkę powierzchni. Wyrażone jest w hPa albo mm słupa Hg.

Wiatr jest to poziomy ruch powietrza odbywający się z wyżu do niżu.
Nad równikiem powietrze ciepłe, lekkie i unosi się przemieszczając się nad zwrotnikiem Raka ochładza się a także opada dlatego ze obwód równika jest większy od obwody zwrotnika(ilość powietrza nad równikiem musi się teraz zmieścić nad zwrotnikiem-ulega zagęszczeniu).W dolnych warstwach troposfery powstają wiatry stałe-pasaty wiejące od zwrotników do równika.

Czynniki wpływające na rozkład temp na kuli ziemskiej: szer. geogr.(kąt padania promieni słonecznych); rozmieszczenie lądów i mórz, wysokość nad poziomem morza, przebieg form rzeźb i ekspozycja stoków; zachmurzenie; szata roślinną; charakter i barwa podłoża.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata