Staś Tarkowski - główny bohater, ma 14 lat. Był nazywany „dzieckiem pustyni”, ponieważ urodził się i wychował w Port Saidzie. Staś był wyższy i silniejszy niż zwykle bywają chłopcy w jego wieku. Był zdolnym uczniem, lubił zwłaszcza uczyć się języków obcych. Był wesołym i towarzyskim chłopcem. Łatwo nawiązywał kontakty z innymi ludźmi. Znał wszystkich współpracowników ojca, chętnie rozmawiał z robotnikami: Arabami, Nubijczykami i Murzynami z innych części Sudanu. Doskonale orientował się w okolicy, chętnie poznawał nowe rejony i nowych ludzi. Chłonął wszystkie informacje.
Staś odziedziczył po ojcu odwagę i zaradność. Był także chłopcem bardzo odpowiedzialnym. Nie załamywał się w trudnych sytuacjach. Wiele razy dowiódł, że stać go na prawdziwe bohaterstwo: opiekował się Nel jak dorosły mężczyzna, podczas wędrówki podejmował mądre i dojrzałe decyzje. W czasie audiencji u Mahdiego nie wyrzekł się swojej wiary, zachował się z wielką godnością, czym zadziwił wszystkich obecnych. Udowodnił, że jest Polakiem i chrześcijaninem. W trakcie podróży przez puszczę Staś niespodziewanie stanął przed bardzo trudną decyzją. Po zabiciu lwa chłopiec zabił eskortujących ich Beduinów. Był przekonany, że nie ma innej drogi ocalenia, mimo to bardzo przeżył ten czyn. Miał silne wyrzuty sumienia, dopiero ojciec rozwiał jego wątpliwości.
Wobec Nel Staś był niezwykle troskliwy i opiekuńczy. Poświęcał się dla jej dobra. W Omdurmanie głodował, aby Nel miała co jeść. Tuż przed nadejściem pomocy oddał przyjaciółce ostatnie krople życiodajnej wody. Gotów był umrzeć, by tylko Nel przeżyła.
Staś Tarkowski to piękna i szlachetna postać. Jest wspaniałym synem i oddanym przyjacielem. Można mu zaufać i czuć się przy nim bezpiecznie. Jest dzielny i mądry. Marzenia Stasia się spełniły - został prawdziwym bohaterem.
Nel Rawlison - główna bohaterka, córka pana Rawlisona, śliczna, ośmioletnia dziewczynka. Wszystkich zachwycała urodą i wdziękiem. Była Angielką. Jej matka zmarła, gdy Nel miała trzy lata.
Bohaterka była wesołą, troszkę nieśmiałą dziewczynką. Wrażliwa i delikatna zawsze była otoczona kochającymi ją ludźmi. Zwykle towarzyszył jej ojciec lub Staś, a także pani Olivier - nauczycielka i Dinah - murzyńska piastunka. Dziewczynka traktowała Stasia z wielkim szacunkiem, ufała mu bezgranicznie i czuła się przy nim absolutnie bezpieczna. Wierzyła w jego zapewnienia, że nie pozwoli jej skrzywdzić.
Nel jest sympatyczną bohaterką. Darzy przyjaźnią Kalego i Meę, którzy ją kochają. Zresztą Nel z łatwością zdobywa sympatię otoczenia. Potrafi oswoić nawet olbrzymiego i dzikiego mieszkańca puszczy - słonia. Zjednuje sobie wszystkich urodą, delikatnością i serdecznością.
Władysław Tarkowski - bohater epizodyczny, ojciec Stasia, Polak. Brał udział w powstaniu styczniowym w 1863r. Został wówczas ranny. Za patriotyczną postawę i walkę Tarkowski został zesłany na Syberię, ale zdołał uciec i przedostać się za granicę. Był doskonałym fachowcem i jego pracę przy budowie Kanału Sueskiego wysoko ceniono.
Pan Rawlison - bohater epizodyczny, ojciec Nel, Anglik. Był jednym z dyrektorów kompanii Kanału Sueskiego, czyli spółki akcyjnej zajmującej się budową i modernizacją kanału. Rawlison to serdeczny przyjaciel Władysława Tarkowskiego.
Chamis, Idrys, Gebhr - bohaterowie drugoplanowi, negatywni, porywacze, Sudańczycy, przewodnicy wielbłądów.
Kali i Mea - para młodych Murzynów, których Staś uwolnił. Razem przemierzają afrykańskie przestrzenie, są wiernymi przyjaciółmi i towarzyszami niedoli dzieci.