profil

Logika - przykłady

poleca 85% 757 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Logika to nauka, która zajmuje się ludzkim myśleniem, a konkretnie rozumowaniami. Są one jedną z najważniejszych form przetwarzania informacji, bez której trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie. Jednym z najważniejszych zadań jakie w życiu nauce realizują rozumowania to poszerzanie naszej, wiedzy, a rozumowanie stosowane w takim celu to wnioskowanie. We wnioskowaniu dysponujemy pewnymi zdaniami – przesłankami i założeniami jako danymi, a rozumowanie służy wyprowadzaniu z nich kolejnych zdań, jako wniosków, konkluzji. Często powstanie pewnego rozumowania jest wynikiem procesu odwrotnego np.: dysponujemy jakimś zdaniem- wnioskiem, a szukamy dla niego uzasadnienie, przesłanek, aby kogoś przekonać, że zdanie jest prawdziwe. Mamy tutaj do czynienia z uzasadnieniem pośrednim, którego najbardziej znaną formą są dowody matematyczne. Dużym uproszczeniu można powiedzieć, że przeprowadzanie wnioskowań ma na celu przedewszystkim zdobywanie wiedzy, natomiast uzasadnianie ma związek z silna potrzebą ugruntowania pewności naszych przekonań.
Rozumowanie jako tekst składa się z pewnej liczby zdań. Za wyznacznik rozumowania należy więc przyjąć, że pewne zdania występują w nim jako przesłanki, założenia a inne jako wnioski- konkluzje. Dane zadanie może wystąpić zresztą w obu rolach w obrębie jednego rozumowania. Może być wnioskiem z jakichś przesłanek, a następnie zostać użyte jako przesłanka do wprowadzenia kolejnych wniosków. Zawsze jednak w rozumowaniu obecne będą jakieś przesłanki wyjściowe i jakiś wniosek końcowy. Jest tak dlatego, że rozumowanie składa się ze skończonej liczby zdań.
Kolejnym istotnym w logice pojęciem jest argumentacja. Argumentacja to wskazanie komuś racji dla przyjęcia lub odrzucenia przez niego przekonań, tj. przyjęcia bądź odrzucenia jakichś sądów, ocen, dążeń.Racje mogą być różnorakie, nie koniecznie uczciwe. Mogą być przytaczane racje wskazujące na prawdziwość przekonania, mogą to być też racje pragmatyczne w tym przypadku argumentacja staje się perswazją np.
Tekst nr. 1
a)
Prezydent Władimir Putin wystąpił z orędziem do narodu, w którym zaapelował do obywateli Rosji o udział w niedzielnych wyborach prezydenckich.

Putin przypomniał, że trzy miesiące temu w Rosji wybrany został nowy parlament, który - jak zauważył - już aktywnie pracuje.
Pojutrze wybierzemy nowego prezydenta. Tym samym zakończy się drugi i decydujący etap odnawiania najwyższych władz - powiedział.

Prezydent oświadczył, że "ruch Rosji naprzód nie powinien ustawać, zmiany na lepsze winny być kontynuowane". Dlatego na najbliższe lata postawione zostały trudne i wielkie zadania - wyjaśnił.

Jak lepiej i szybciej osiągnąć te cele? Kto przyniesie na stanowisku szefa państwa realny pożytek milionom ludzi, wszystkim obywatelom Rosji? - zapytał Putin.
b)
Putin apeluje o udział w wyborach prezydenckich.

Przytoczony wyżej tekst jest przykładem agitacji, która należy do form w których występuje argumentacja.
Z argumentacją mamy do czynienia także w przypadku uzasadniania komuś twierdzeń. A oto przykład:

Twierdzenie: „Nie ma sensu rozwodzić się nad kwestią, którą rozstrzyga sam zdrowy rozsądek.”

„ Co tu mleć jęzorem, umiarkowany despotyzm to najlepsza forma rządzenia każdą zbiorowością! Nie ma sensu rozwodzić się nad kwestią, którą rozstrzyga sam zdrowy rozsądek. Wystarczy popatrzeć na te niekończące się spory w sejmie. Na głosownia, które potem okazują się nieważne. Na te narady, komisje i superkomisje. Umiarkowany despotyzm umożliwia szybkie podejmowanie decyzji- czyli coś, co jest dla sprawnego rządzenia najważniejsze. A czyż najlepsza forma rządu to nie ta właśnie, która zapewnia to, co najbardziej istotne dla jej efektywności? Ma się rozumieć, rozmaite pięknoduchy lansują odmienne poglądy. Lecz w polityce nie ma miejsca ani na sentymentalizm, ani na pomysły rodem z przedszkola”
Legenda:
Argumenty na tak - pogrubienie wyrazu
Argumenty na nie - podkreślenie _________

Z argumentacją mamy również do czynienia także w reklamie np.:

„KIM –SALON MEBLOWY”

-bogaty asortyment
-dogodny dojazd argumenty
-fachowa, miła obsługa
-dowóz na terenie…… gratis
-pomoc w montażu
- pomoc w załatwianiu formalności kredytowych.

Wnioskowanie ocenia się jako poprawne, gdy wniosek jest uzasadniony przez przesłanki, a więc wynika z prawdziwych przesłanek lub gdy prawdopodobieństwo jego prawdziwości ze względu na dane prawdziwe przesłanki, jest większe niż prawdopodobieństwo jego negocjacji.
Argumentacje należałoby oceniać ze względu na jej skuteczność. Argumentacja jest skuteczna, gdy prowadzi do osiągnięcia danego celu: do uznania lub odrzucenia przez kogoś przekonania, które było przedmiotem argumentacji.
Skuteczna argumentacja, podobnie jak wnioskowanie, może być przeprowadzona większym lub mniejszym nakładem środków.
Argumentacja podobnie jak rozumowanie powinna być sprawna, tzn. prowadzić do uzyskania założonego celu za pomocą możliwie małego wysiłku zarówno osoby argumentacyjnej jak i osoby, dla której jest ona pezprowadzana. Argumentacja skuteczna w wypadku jednej osoby może być nieskuteczna w przypadku innej.
Poprawne wnioskowanie jest skutecznym sposobem argumentowania w przypadku osób kierujących się o doborze przekonań przedewszystkim racjami racjonalnymi.
Rozumowania i argumentacja są zasadniczym przedmiotem logiki. Mówi się, że logika to teoria rozumowań. Logika jako nauka klasyfikuje rozumowania i wyszczególnia typy argumentacji. Dokonuje oceny ich racjonalności oraz opisuje typowe błędy w rozumowaniach i nieuczciwe chwyty w argumentacji. Logika ma wskazać to, co różni rozumowania poprawne od niepoprawnych. Niepoprawne rozumowanie może doprowadzić do podjęcia niewłaściwej decyzji i utrudniać realizację planów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata
Typ pracy