Republika Południowej Afryki jest jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo krajów na świecie. Według najnowszych danych Banku Światowego z 2020 r., dochód narodowy na jednego mieszkańca wynosi 6000 USD.
Gospodarka Republiki Południowej Afryki charakteryzuje się nowoczesną i rozwiniętą infrastrukturą. Przemysł stanowi główny filar tej gospodarki, ale również produkcja żywności ma tu swoje miejsce.
Chociaż rolnictwo w RPA nie jest tak dominujące jak w innych państwach afrykańskich, odgrywa ono jednak ważną rolę w gospodarce kraju. Tylko około 12% powierzchni kraju przeznaczone jest na uprawy, co jest wynikiem niekorzystnych warunków naturalnych, zwłaszcza klimatu.
Głównymi uprawami w RPA są: kukurydza, pszenica, jęczmień, tytoń, bawełna oraz drzewa owocowe takie jak jabłonie, grusze oraz brzoskwinie. Hoduje się również trzcinę cukrową.
Hodowla zwierząt, takich jak owce, kozy, bydło i trzoda chlewna, jest także ważnym elementem gospodarki rolniczej. Zielone pastwiska stanowią aż 70% powierzchni kraju, a rozwinięte rybołówstwo morskie dostarcza rocznie około 600-800 tys. ton ryb.
Mimo to, najważniejsze dla gospodarki kraju są przemysł i wydobycie surowców. RPA jest jednym z krajów najbardziej bogatych w surowce mineralne.
W produkcji złota, rudy chromu i wanadu zajmuje pierwsze miejsce na świecie. W produkcji rudy manganu i diamentów jubilerskich uplasowała się na drugim miejscu, w produkcji rudy tytanu na trzecim, a w produkcji diamentów przemysłowych na czwartym miejscu. Eksploatacja innych surowców, takich jak antymon, żelazo, ołów, srebro i azbest również nabiera w RPA na znaczeniu.
RPA szczyci się także rozbudowanym przemysłem przetwórczym, zwłaszcza maszynowym i metalurgicznym. Przemysł hutniczy i energetyczny (elektrownie węglowe, wodne, atomowe) obecne są tu na dużą skalę.
Po zakończeniu polityki apartheidu, turystyka w RPA zyskała na znaczeniu. Ten kraj stał się atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla turystów z całego świata.