KONSPEKT ZAJĘĆ
TEMAT: Moje figury
CELE:
usprawnianie procesów poznawczych
rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo – ruchowej
stymulacja słuchowa
usprawnianie motoryki małej i dużej
rozwijanie operacji myślowych, orientacji przestrzennej
FORMA PRACY: Indywidualna
METODY PRACY:wspierające i stymulacyjne rozwój dziecka, aktywizujące, korygujące
UCZESTNIK ZAJĘĆ: chłopiec z autyzmem lat 6,
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 3 godziny dydaktyczne
POMOCE DYDAKTYCZNE:elementy geometryczne, farby, pędzel, arkusz papieru, piłka, papier kolorowy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie - powitanie dziecka przez podanie dłoni, głośne wymawianie jego imienia
2.Śniadanie – dziecko samodzielnie wyciąga śniadanie z tornistra, pod kontrolą opiekuna spożywa posiłek, w razie potrzeby prosząc o pomoc. Dziecko zostawia po sobie porządek.
3.Nauka -
układanka z elementów geometrycznych – uczeń ma za zadanie za pomocą elementów geometrycznych ułożyć postaci ludzi, zwierząt i dowolnych przedmiotów.
Malowanie – dziecko za pomocą pędzla, ma przemalować na arkusz papieru figury, które wcześniej ułożyło za pomocą elementów geometrycznych.
Zabawa piłką - terapeuta razem z dzieckiem toczy piłkę po podłodze, strzelają do bramki, podrzucają piłkę do góry, itp.
Wydzieranka – dziecko z papieru kolorowego wydziera kuleczki i przykleja je do gotowego szablonu (przedstawiające przedmioty które są tworzone z figur geometrycznych: dom, buda, płot, znak drogowy)
(Procedura dziecka przed rozpoczęciem zajęcia – dziecko siada wyprostowane przy stoliku, wykonuje kierowane do niego polecenia, na zakaz „nie” przerywa pożądaną czynność i po skończonym zadaniu odkłada pomoce dydaktyczne na swoje miejsce)
4.Ćwiczenia metodą Knilla – Program 4:
leżenie na brzuchu
leżenie na brzuchu i mruganie powiekami
leżenie plecach z rękami wokół karku
poruszanie nogami ( jazda na rowerze)
Odbijanie się na siedzeniu
kręcenie się w okół siedzenia
ślizganie się na siedzeniu
podnoszenie się i stanie bez ruchu
podnoszenie ramion – jednego, a potem obu jednocześnie
podnoszenie jednocześnie – jednej ręki i nogi
stawanie przed kimś
podbieganie do – odbieganie od
spacerowanie – szybko i delikatnie
spacerowanie – wolno i ciężko
dwa i dwa ( znajdź partnera)
odpychanie i przyciąganie
dowolny ruch ( taniec)
(Procedura zajęcia opiekun siada z dzieckiem i mówi „Zrób tak” powoli pokazuje czynność
np. Klaśnięcie w dłonie)
5.Zabawa wg upodobań dziecka – np. Układanie klocków, zabaw lalką/ samochodzikiem/ piłką.
6.Pożegnanie z dzieckiem.
Uwagi ogóle: jeśli uczeń nie potrafi wykonać samodzielnie zadania, opiekun stosuje podpowiedz manualną i natychmiast nagradza dziecko. Terapeuta musi się upewnić czy dziecko jest skupione na zadaniu. Jeśli dziecko nie chce go naśladować, terapeuta musi mu w tym pomóc i je nagrodzić. Terapeuta stopniowo ogranicza swój udział.
Osoba prowadząca: Podpis opiekuna praktyki + ocena