"Iliada" Homera to poemat opowiadający o wojnie Achajów (Greków) z Trojanami. Głównym wątkiem "Iliady" jest epizod z dziesiątego roku wojny trojańskiej. Akcja utworu skupia się wokół Achillesa, który obraził się na wodza naczelnego Agamemnona, gdy ten zabrał mu brankę, co skutkowało jego decyzją o wstrzymaniu się od dalszego udziału w walce. Trojanie wykorzystują tę sytuację, uzyskując przewagę i zagrażając okrętom greckim. Patroklos postanawia przynieść otuchę Grekom, włożył więc zbroję Achillesa i poprowadził wojska greckie przeciwko Trojanom. Sam widok zbroi Achillesa wystarczył, by Trojanie zaczęli się cofać, ale tylko Hektor stawił czoła rzekomemu Achillesowi i zabił Patroklosa, zabierając mu cenną zbroję. Wstrząśnięty stratą przyjaciela, Achilles postanawia zemścić się i po wykuwaniu nowej zbroi przez Hefajstosa rusza do walki przeciwko Hektorowi pod murami Troi.
Na widok Achillesa, Hektorowi zabrakło odwagi, by stawić mu czoła, co skłoniło go do ucieczki. Obaj bohaterowie trzykrotnie obiegają mury Troi. W tym momencie Atena, chcąc wspomóc Achillesa, podstępnie zachęca Hektora do pojedynku, przybierając postać jego brata Deifoba i obiecując mu pomoc. Hektor daje się zwieść i dochodzi do pojedynku między nimi. Achilles jako pierwszy rzuca włócznią, ale Hektor unika ciosu, a włócznia wbija się w ziemię. Atena dyskretnie podnosi włócznię i podaje ją Achillesowi. Grot włóczni przebija odsłoniętą szyję Hektora, najdzielniejszego obrońcy Troi, który umiera. Przed śmiercią Hektor prosi Achillesa, aby jego zwłoki zostały zwrócone ojcu za odpowiednią daninę, ale Achilles, ogarnięty gniewem za śmierć Patroklosa, odmawia.
Zdzierając zmarłemu Hektorowi zbroję i przywiązując jego nagie ciało za nogi do swego rydwanu, Achilles odjeżdża w stronę greckiego obozu. Ten akt znieważenia zwłok obserwują Trojanie oraz rodzina Hektora, opłakująca jego śmierć. Najwyższą cnotą wśród bohaterów Iliady jest męstwo i nieustraszona odwaga. Homer podkreśla szlachetne męstwo Hektora, który czuje odpowiedzialność za los narodu, oraz zdolność Achillesa do odczuwania współczucia, nawet pomimo jego okrucieństwa i żądzy zemsty. Bohaterowie homeryccy podejmują swój los, wypełniając obowiązki i nie uchylając się od działań, dlatego są wzorcami i symbolami bohaterstwa oraz heroizmu, odzwierciedlającymi się w utworach innych epok.