profil

Ludwig van Beethoven

poleca 85% 638 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ludwig van Beethoven
Największy kompozytor w historii, urodził się w Bonn w 1770r. Bardzo wcześnie ujawnił swój talent; jego pierwsze opublikowane utwory pochodzą z 1783r. Jako młody człowiek odwiedził Wiedeń, gdzie poznał Mozarta; ich znajomość trwała stosunkowo krótko. W 1705 roku dał pierwszy swój koncert publiczny a jego uznanie wciąż rosło. Rok później odbył podróże miedzy innymi do Pragi i Berlina Nieoczekiwanie twórczość Beethovena zyskała uznanie w oczach austriackiego kompozytora Haydna, który zaprosił go do Wiednia w 1792 r., gdzie przez pewien czas studiował kompozycję pod kierunkiem Haydna, czołowego wówczas kompozytora wiedeńskiego. Niezwykła wirtuozeria Beethovena w grze na fortepianie robiła wrażenia wszystkich słuchaczach; dzięki temu szybko zyskał on powodzenie jako wykonawca, a także jako Nauczyciel. Dużo komponował i już w wieku dwudziestu paru lat bez kłopotu sprzedawał je wydawnictwom. Gdy Beethoven zbliżał się do trzydziestki, pojawiły się pierwsze oznaki zanikania słuchu. Bardzo przejęty złowieszczymi oznakami, myślał przez pewien czas o samobójstwie. Wysławił się jako pianista i improwizator.. W Wiedniu zaprzyjaźnił się z Hrabiną von Brushwik i jego siostrami Teresą i Josephiną. Beethoven był postacią bardzo lubianą i dzięki pomocy materialnej możnych mecenasów i wydaniu swych dział, Beethoven mógł tworzyć jako niezależny artysta. Jego spojrzenie na świat ukształtowały tendencje oświecenia i idee Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W 1802 roku Beethovena dotknęła osobista tragedia: przeżył psychiczne załamanie spowodowane zanikiem słuchu. W miarę nasilania się utraty słuchu zaczął unikać ludzi. Jednak nadal wiele komponował, lecz nie przywiązywał wagi do upodobań ówczesnych słuchaczy, lecz mimo to nadal osiągał sukcesy. Przed ukończeniem pięćdziesięciu lat Beethoven ogłuchł zupełnie (ogłuchł zupełnie około 1818 roku). Komponował coraz mniej głównie dla siebie i dla przyszłych a nie teraźniejszych audytoriów, zaprzestał występów. Podobno powiedział kiedyś krytykowi: "to nie dla was, to dla przyszłych czasów". Rzeczywistość okazała się jednak jeszcze bardziej zaskakująca i zdumiewająca - właśnie w okresie zupełnej głuchoty powstały największe arcydzieła. Kompozytor zmarł w Wiedniu w roku 1827 w wieku pięćdziesięciu siedmiu lat na zapalenie płuc i powikłania przewodu pokarmowego - dolegliwości będące objawem zatrucia ołowiem.
Najważniejsze dzieła Beethovena:
Długa lista dzieł Beethovena obejmuje dziewięć symfonii, 32 sonaty fortepianowe w tym tak znane jak Patetyczna i Księżycowa , 5 koncertów fortepianowych, dziesięć sonat na skrzypce i fortepian, szereg kwartetów skrzypcowych, pieśni, utwory operowe i wiele innych. Koncert skrzypcowy D-dur oraz 5 sonat na wiolonczelę i fortepian, tria, 16 kwartetów smyczkowych, kwintety, bagatele, ronda, dzieła wokalno-instrumentalne takie jak opera Fidelo, wielka msza symfoniczna Missa Solemnis, pieśni, czy oratoria Chrystus na Górze Oliwnej. Łączą one mistrzowski sposób wykonania i intensywność uczuć.
Symfonie – I C-dur ( 1800 r.), III Es-dur – Eroica (1803 r.), V c-moll (1808) – z charakterystycznym motywem „losu”, VI F-dur – Pastoralna (1808), IX d-moll


Ciekawostki
Zaraz po śmierci jego zwłoki zostały niemal całkowicie oskalpowane, bo wiele osób oddających mu ostatni hołd pragnęło zachować pukiel jego długich włosów. Dzięki temu naukowcy mogli przeprowadzić badania pod koniec XX wieku, wykorzystali fragment włosów, jakie odciął Beethovenowi młody muzyk - Ferdynand Hiller. Były one przez wiele pokoleń przechowywane w jego rodzinie, aż do czasów II wojny, gdy trafiły do duńskiego lekarza Kaya Fremmingana. Po jego śmierci córka sprzedała je na aukcji Sotheby's w Londynie. W 1994 r. nabyli je Amerykanie: Ira Brilliant i Che Guevara, którzy postanowili je przebadać. Wydali także książkę pt. Beethoven's Hair" (Włosy Beethovena).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata