profil

Ruchy roślin

poleca 50% 18 głosów

Cechą wszystkich organizmów jest wrażliwość na bodźce. Jedną z reakcji organizmu jest ruch. Rośliny mogą przemieszczać tylko swoje organy.

Ze względu na mechanizm ruchu wyróżnia się ruchy turgorowe i wzrostowe.
Ruchy turgorowe wywołane są zmianą turgoru w komórkach, czego efektem jest zmiana rozmiarów komórek /zwiększenie turgoru → powiększenie rozmiarów, zmniejszenie turgoru zmniejszenie rozmiaru/.
Ruchy wzrostowe spowodowane są nierównomiernym wzrostem dwóch przeciwległych stron danego organu, co powoduje jego wygięcie.

Ze względu na zależność reakcji od kierunku działania bodźca wyróżnia się tropizmy i nastie.
Tropizmy to reakcje na bodźce działające kierunkowo. Tropizm dodatni występuje, gdy organ roślinny wygina się w kierunku bodźca, tropizm ujemny, gdy wygina się w kierunku przeciwnym, np.: fototropizm– reakcja ruchowa na światło /np. pędy nadziemne – fototropizm dodatni, korzenie – fototropizm ujemny/, geotropizm – reakcja ruchowa na pole grawitacyjne Ziemi /łodyga – geotropizm ujemny, korzeń – geotropizm dodatni/.
Nastie są reakcjami na bodźce bezkierunkowe, np.: sejsmonastie– reakcja na bodziec mechaniczny /ruch liści mimozy po dotknięciu; termonastie – reakcja na zmianę temperatury /zamykanie się kwiatów tulipanów po obniżeniu temperatury/.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta