Biom stanowi zespół ekosystemów występujący na dużym obszarze geograficznym o określonym klimacie. Charakteryzuje się jednolitym typem roślinności, z którym związane są występujące tam zwierzęta. Typ roślinności biomu jest charakterystyczny, choć skład gatunkowy może być różny, w zależności od położenia geograficznego. Czynnikami wpływającymi na powstanie biomów są temperatura, wielkość opadów, rodzaj gleby – zmieniające się wraz z szerokością geograficzną i wysokością.
Na podstawie podobnych cech ekologicznych wyróżnia się następujące biomy:
Tundra, tajga, lasy liściaste i mieszane strefy umiarkowanej, wiecznie zielone lasy i zarośla twardolistne, stepy, półpustynie i pustynie, sawanny, wilgotne lasy równikowe oraz biomy wysokogórskie.
Zapamiętaj
Formacje roślinne to kompleksy zbiorowisk klimaksowych, tworzące się w podobnych warunkach klimatyczno-glebowych, które składają się z tych samych form życiowych roślin. Wyróżnia się formację pustynną, trawiastą, krzewiastą, drzewiastą. Pojęciem szerszym od formacji roślinnej jest biom, gdyż oprócz odrębnego dla niego typu roślinności obejmuje związane z nim zgrupowania zwierząt oraz wszystkie elementy środowiska abiotycznego.
Różne biomy charakteryzują się odrębną, typową dla nich roślinnością i związanymi z nią zwierzętami, przy czym rośliny i zwierzęta występujące w danym biomie są przystosowane do szczególnych warunków tam panujących, zależnych od podobnych wpływów. Abiotycznymi czynnikami ograniczającymi w ekosystemach lądowych są temperatura, wilgotność, zawartość soli mineralnych w glebie, pH i zasolenie gleby oraz ruch powietrza. Ilość światła na ogół jest wystarczająca.