profil

Woda

poleca 50% 8 głosów

poleca 56% 9 głosów
poleca 16% 51 głosów
poleca 36% 31 głosów
poleca 40% 5 głosów
poleca 100% 3 głosy
poleca b/d
poleca 67% 12 głosów
poleca b/d
poleca 67% 6 głosów
poleca 72% 57 głosów

cicha woda

‘ktoś skryty, tylko pozornie spokojny’; wyr. rzecz., przyr.; skrócone przysł. „Cicha woda brzegi rwie”, spopularyzowane przez piosenkę; To tylko pozornie człowiek spokojny i opanowany, wszyscy wiedzą, że to cicha woda. – Internet.

poleca 73% 101 głosów

cicha woda brzegi rwie

‘ktoś, dotąd spokojny, daje się poznać z zupełnie innej strony’; fraza, przyr. przysł.; Cicha woda brzegi rwie – tak powiesz o kimś, kto zwykle jest spokojny, cichy i w klasowej kłótni nie opowiada się po żadnej ze stron. Wyobraź sobie, że taka osoba nagle ujawnia swoje inne cechy i zmienia się, staje się np. odważna, występuje w czyjejś obronie, głośno mówi, co naprawdę myśli . – „Victor J”.

poleca 34% 12 głosów

coś idzie/szło jak woda

‘coś ma zbyt, łatwo i szybko się sprzedaje’; zwrot, przyr.; Wszystkie przedstawione produkty idą jak woda . – „Fakt”.

poleca 61% 23 głosów

(coś jest) czystej wody

‘(coś jest) pierwszej jakości, prawdziwe, autentyczne, bez skazy’; wyr. określ., przyr.; Prawie wszystkie sensacyjne informacje zza żelaznej kurtyny (…) są albo pogłoskami, albo czystej wody spekulacjami. – „Ozon”.

poleca 82% 32 głosów

(coś jest) pierwszej wody

‘(coś jest) pierwszej jakości, prawdziwe, autentyczne, bez skazy’; wyr. określ. (por. (coś jest) czystej wody ); Obaj panowie są erudytami pierwszej wody (…). – „Ozon”.

poleca 67% 66 głosów

nabrać/nabierać wody w usta

‘uparcie milczeć, nie chcieć się wypowiadać w jakiejś kwestii, na jakiś temat’; zwrot; Także i w tym względzie prokuratura nabrała wody w usta . – Radio Zet; Kiedy mówimy o topielcach/nabieramy wody w usta – E. Lipska.

poleca 100% 8 głosów

puszczać/puścić kogoś na szerokie wody

‘pozwolić komuś działać, decydować samodzielnie’; zwrot; (…) Jacek Zieliński niestety za wcześnie został wypuszczony na szerokie wody .

poleca 59% 84 głosów

rzucać/rzucić kogoś na głęboką wodę

‘pozostawić kogoś, być pozostawionym własnym siłom’; zwrot (często w stronie biernej); Był chyba zbyt wcześnie rzucony na głęboką wodę . – Internet.

poleca 62% 21 głosów

rzucać się/rzucić się/skakać/skoczyć na głęboką wodę

‘porwać się, odważyć się na coś, zaryzykować, zdać się tylko na własne siły’; zwrot, przyr.; Najlepiej rzucę się na głęboką wodę . – TV Siedem; Powinienem rzucić się od razu na głęboką wodę . – „Victor J”; Nie śpiesz się ze skakaniem na głęboką wodę. Na to przyjdzie jeszcze czas. Za to trenuj skoki przez ortograficzne płotki . – „Victor J”.

poleca 72% 73 głosów

spływa/spłynęło coś po kimś jak woda po kaczce/po gęsi/po psie

‘coś nie wywiera na kimś żadnego wrażenia, ktoś się czymś wcale nie przejmuje’; zwrot, przyr.; To antysemickie detalistyczne czepiactwo (…) spłynęło po „Gazecie Wyborczej” niby woda po kaczce (dziennikarskiej) . – W. Łysiak.

poleca 68% 264 głosów

w gorącej wodzie kąpany

‘niecierpliwy, impulsywny, gwałtowny, raptus’; wyr. określ.; W gorącej wodzie kąpany . – reklama w TV.

poleca 40% 15 głosów

wiele wody upłynie/musi upłynąć

‘dużo czasu minie, musi minąć’; zwrot, przyr.; Nie upłynęło wiele wody, kiedy spuściła nieco z tonu .

poleca 62% 81 głosów

wypływać/wypłynąć na szerokie wody

‘zyskać rozgłos, stać się popularnym, robić karierę’; zwrot; Kiedy wreszcie młodzi będą mogli wypłynąć na szerokie wody . – „Fakt”.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji: