‘środek znieczulający, uśmierzający ból’; wyr. rzecz.; Bardzo się bałam, ale przed zabiegiem dostałam głupiego jasia i trochę się uspokoiłam.
‘praca nie przynosząca efektów, bezcelowa’; wyr. rzecz.; Odśnieżanie w taką zawieję to robota głupiego. Za chwilę i tak wszystko zawieje.
‘śmiać się bez powodu, głupkowato, bezmyślnie’; zwrot, pot.; Skąd się wziął ser w rozwiniętej postaci – nie wiadomo, można jednak tu przypomnieć starsze porównania o podobnej budowie, które znaczą nie tyle ‘śmiać się bezmyślnie’, ile ‘śmiać się pożądliwie’: śmiać się jak głupi do kołacza, śmiać się jak głupi do jajecznicy, śmiać się jak dziad do jaja, śmiać się jak szkapa do owsa ; Przestań śmiać się jak głupi do sera, bo wszystkich zaczyna to już denerwować. – zasłyszane.
‘chytrze, udając naiwnego’; wyr. określ. – ukrywa dawną, rzeczownikową odmianę przym. głupi , natomiast frant to dawne określenie człowieka chytrego, podstępnego, spryciarza; (…) ale są i fuszerzy obrzydliwi, niedźwiedzie źle się przysługujący; albo też judasze z miną z głupia frant, dobroduszną i obleśną, źle podpowiadający. – K. Makuszyński, Bezgrzeszne.
Materiał opracowany przez eksperta