‘bez określonego miejsca, bez jakiegoś zamiaru’; wyr. określ.; Chodził po ulicach bez celu, przyglądał się wystawom sklepowym. – „Ozon”.
‘sposób osiągnięcia jakiegoś celu może być nieuczciwy, naganny, jeśli sam cel jest szczytny, chwalebny’; fraza użyta w wypowiedzeniu, liter. – zasada postępowania zalecana w dziele Niccolo Machiavellego „Książę”, a polegająca na możliwości stosowania podstępu, przemocy, obłudy dla dobra ogółu, państwa,w imię racji stanu; Wzmacniała mnie jednak myśl, że cel uświęca środki.
‘wyznaczyć sobie konkretne zadania i dążyć do ich realizacji’; zwrot; Z uporem dążyłem do celu, który wyznaczyłem sobie przed rokiem. – „Cogito”.
‘przekazać coś na czyjeś potrzeby, na pomoc dla kogoś’; zwrot, public.; Zebraliśmy bardzo dużo żywności, odzieży i przeznaczyliśmy to wszystko na cele charytatywne. – TV Trwam.
‘o kimś, kto jest ważny dla społeczeństwa, mający do spełnienia ważną misję, bardzo ważne zadanie’; wyr. określ.; Dowiedziałem się, że został przeznaczony do wyższych celów, wyjechał na misje do Afryki. – TV Trwam.
‘szlachetne działanie na rzecz ludzi potrzebujących’; wyr.rzecz.; Wszyscy nasi znajomi, którzy brali po nas ślub, także zamiast kwiatów zbierali pieniądze na szczytne cele. – „Nowy Dzień”.
Materiał opracowany przez eksperta