rzecz. ż
(ekon., filozof.) sposób myślenia, wg którego Ziemia jest miejscem wspólnym dla wszystkich i powinno się dążyć do zjednoczenia ludzi i ich wysiłków w skali planety; dziś rozumiany głównie w sensie ekonomicznym, jako zespół wysiłków mających na celu swobodny przepływ handlu, usług itp. pomiędzy państwami w celu ułatwienia i uproszczenia funkcjonowania gospodarki.
– Na temat globalizacji (D. lp, ident. w C. i Ms. lp) można mówić w kontekście historycznym, sięgając do pomysłów mających klikaset lat tradycji. My skupimy się na XX-wiecznym globalizmie i jego wpływie na dzisiejszą gospodarkę Europy i świata – powiedziała profesor Nowacka, rozpoczynając serię wykładów pt. Wspólna Ziemia w koncepcjach filozoficznych i ekonomicznych.
KOMENTARZ
W związku z procesem jednoczenia się Europy i powiększania Unii Europejskiej na przestrzeni ostatnich lat przyjęło się zawężanie określenia globalizacja, globalizm do poparcia dla rozszerzania Unii. Stąd antyglobalizm – działanie przeciw Unii, podkreślające, że ruch globalistyczny może spowodować utratę tożsamości narodowej wielu państw i zanik ich cech charakterystycznych (np. kultury). Powstał nowy rzecz. – alterglobalizm, oznaczający działanie antyglobalistyczne, ale nie przeciwstawiające się całej idei zjednoczenia, tylko skierowane przeciwko jego ekonomicznemu charakterowi.
Termin globalizm nie jest rozumiany jednoznacznie i bywa rozmaicie interpretowany, począwszy od najpopularniejszego – dążenie do zjednoczenia świata, po teorie spiskowe, według których istnieje grupa ludzi, zmierzająca za wszelką cenę do panowania nad światem.