Jezioro Zajączkowskie
Ilustracja
Kąpielisko w południowej części akwenu
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Zajączkowo

Region

Pojezierze Poznańskie

Wysokość lustra

73[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

46,5 ha

Wymiary
 max długość
 max szerokość


1,505 km
0,520 km

Głębokość
 średnia
 maksymalna


10,2 m
35,4 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

morenowe

Położenie na mapie gminy Pniewy
Mapa konturowa gminy Pniewy, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zajączkowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zajączkowskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zajączkowskie”
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa konturowa powiatu szamotulskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zajączkowskie”
Ziemia52°34′46″N 16°20′13″E/52,579444 16,336944

Jezioro Zajączkowskiejezioro morenowe na Pojezierzu Poznańskim, w województwie wielkopolskim, na terenie powiatu szamotulskiego, w gminie Pniewy, we wsi Zajączkowo.

Charakterystyka

Jezioro Zajączkowskie to akwen o powierzchni 46,5 ha. Średnia głębokość wynosi 10,2 m, maksymalna - 35,4 m. Jezioro ma długość 1505 m, a szerokość 520 m. Zbiornik jest wyraźnie rozgraniczony półwyspem. Ma wypłyconą południową zatokę i rozległy głęboczek. Dno charakteryzuje się bardzo regularnym ukształtowaniem misy z równoramiennym opadaniem ku środkowi jeziora, gdzie znajduje się maksymalna głębokość. Roślinność brzegowa reprezentowana jest przez trzcinę pospolitą, pałkę wąsko- i szerokolistną, mannę mielec i pojedyncze skupienie situ. Roślinność ta porasta wzdłuż około 80% linii brzegowej. Roślinność o liściach pływających tworzy rozległe obszary (około 10 ha) – dominuje grążel żółty, grzybień biały i strzałka wodna. W okresie wiosny i jesieni woda osiąga przeźroczystość do 4 m, w lecie do 1 m.

Zlewnie jeziora zajmują pola uprawne i łąki oraz wieś Zajączkowo przy południowo-wschodnim brzegu. Zbiornik ten ma dwa małe dopływy z torfianek i jeden okresowy dopływ z pól - rów melioracyjny. Odpływ jeziora znajduje się w północno-zachodniej jego części, jest silnie zarośnięty i łączy się z Jeziorem Psarskim. Półwysep oddzielający głęboczki jeziora pokryty jest zabytkowym parkiem ze starymi drzewami[2]. Na północnym brzegu półwyspu znajduje się plaża z pomostem i strzeżonym kąpieliskiem[3]

Przypisy

  1. Według: http://www.wysokosc.mapa.info.pl/
  2. R.Krygiel, P.Mordal, Vademecum Krajoznawcze Ziemi Szamotulskiej, PTTK Oddział w Szamotułach, Szamotuły 2002, s. 117
  3. Serwis Kąpieliskowy [online], Serwis Kąpieliskowy - Główny Inspektorat Sanitarny [dostęp 2020-06-25] (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.