profil

Opady atmosferyczne

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-26
poleca 85% 1702 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Opady atmosferyczne to produkty kondensacji pary wodnej zawartej w atmosferze ziemskiej, które wypadają z chmur. Woda z chmur dociera do ziemi w różnych postaciach, najczęściej jako deszcz i śnieg, ale również jako grad i mżawka.

Drobniutkie kropelki wody tworzące chmurę znajdują się w ciągłym ruchu, unosząc się i opadając. W miarę opadania łączą się z innymi kropelkami, aż w końcu osiągają takie rozmiary, że stają się zbyt ciężkie, aby unosić się w powietrzu i spadają na ziemię. Proces ten nazywa się koalescencją. Jeżeli krople osiągną średnicę 1 mm, prawdopodobnie dotrą do ziemi. Jeżeli będą mniejsze, rozpadną się z powodu oporu powietrza i cały proces rozpocznie się od nowa.

Według jednej z teorii zarówno deszcz, jak i śnieg powstają z przechłodzonych kropelek wody, które zamarzają w chmurach w kryształki lodu. Kryształki te spadają na powierzchnię ziemi w postaci deszczu lub śniegu, w zależności od tego, czy po drodze skropliły się, czy nie.

Grad powstaje na skutek przemieszczania się kryształków lodu w górę i w dół chmury. Kryształki obrastają wówczas kolejnymi warstwami lodu, aż w końcu stają się tak ciężkie, że spadają na ziemię w postaci lodowych bryłek, zwykle o średnicy od 5 do 50 mm.

Śnieg pojawia się, gdy para wodna kondensuje w chmurze w temperaturze od –4 do -15˚C. Gdy temperatura jest bliska 0˚C, kryształki miękną i łatwo się zlepiają, tworząc duże płaty. Przy niższych temperaturach w narożach sześciokątnych kryształów dochodzi do silnej sublimacji i powstają przepiękne koronkowe blaszki.

Mżawka to opad atmosferyczny składający się z bardzo dużej liczby drobnych kropelek wody o średnicy 0,1–0,5 mm. Pada z niskich chmur warstwowych i osiada na wszystkim, co znajduje się na powierzchni ziemi.

Do pomiaru ilości opadów atmosferycznych służy deszczomierz. Od wielu lat przeprowadza się próby wywoływania opadów z chmur, które w naturalnych warunkach opadu nie dają, a także przyspieszania ich powstawania (mające na celu zapobieganie opadom gradu lub rozwojowi huraganu). Polegają one na rozpylaniu w chmurze cząstek substancji, mogących stanowić jądra kondensacji pary wodnej, oraz stałego dwutlenku węgla, kryształów lodu lub jodku srebra — będących „zarodziami” krystalizacji w lody.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy

praca mi sie podoba wlasnie tego szukalam

Praca dobra dla bardzo ciezko czajacych. Nie zawiera odpowiednich, fachowych zwrotow geograficznych.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata