profil

Elektromonter - praca o zawodzie Technika

poleca 85% 127 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Elektromonter

Wykonał : Łukasz Stasiak
Kl. III Ł

Spis Treści :

1.Oficjalna nazwa zawodu lub zajęć.

2.Formalne przygotowanie konieczne do wykonania zawodu.

3.Rodzaj wiedzy technicznej, nie zbędnej do wykonywania zawodu.

4.Forma własności zakładu pracy oraz korzyści i troski.

5.Ogranczenia zdrowotne przy wykonywaniu danej pracy.

6.Aspekty ekologiczne danego zawodu.


1.Oficjalna nazwa zawodu lub zajęć.

Elektromonter montuje obwody wtórne elektrowni ,sieci i stacji wszystkich napięć oraz maszyn elektrycznych wszystkich mocy ;instaluje i eksploatuje aparaty oraz urządzenia zabezpieczające i urządzenia automatyki. Kontroluje on obwody wtórne w stacjach i rozdzielniach, sprawdza przekaźniki różnych typów konserwuje i naprawia przyrządy oraz układy zabezpieczeń i regulacji; nastawia układy i ubezpieczenia automatyki. Z podanych wyżej przykładów czynność i obowiązków wynika wielka odpowiedzialność i złożoność pracy elektro energetyków . Jednocześnie należy podkreślić że praca w zawodzie sprawia wielką satysfakcję i zadowolenie zatrudnionym jest wyrażana w corocznie obchodzonym Dniu energetyka.

2.Formalne przygotowanie konieczne do wykonania zawodu.

W miarę doskonalenia techniki występuje zjawisko eliminowania pracy robotów niewykwalifikowanych a także prac, które wykonują robotnicy przyuczeni do pracy, natomiast poważnie zwiększa się zapotrzebowanie na robotników wykwalifikowanych. Konieczne jest z jednej strony stałe doskonalenie i unowocześnianie metod oraz programów szkolenia nowych kadr nie tylko pod kątem potrzeb dnia dzisiejszego, lecz i lat następujących, a z drugiej stałe podnoszenie kwalifikacji robotników już zatrudnionych wyszkolonych w warunkach dawnej techniki. Poziom kwalifikacji staje się jednym z podstawowych warunków skutecznego zastosowania i wykorzystania postępu technicznego. Zagadnienie to interesuje najbardziej przedsiębiorstwa , więc głównym ciężar kształcenia zawodowego spoczywa na nich. Zawodowe kształcenie przykazowe realizowane jest w szkołach przyzakładowych. Przyzakładowe szkoły zawodowe mogą istnieć przy przedsiębiorstwach dużych, rozporządzających zarówno kadrą wykładowców i instruktorów jak i odpowiednim parkiem maszynowym który może być wykorzystany do celów szkoleniowych. Zawodowe kształcenie wewnątrzzakładowe robotników do pracy trwa stosukowo krótko odbywa się głównie w formie szkolenia.

3.Rodzaj wiedzy technicznej, nie zbędnej do wykonywania zawodu.

Zasadnicze szkoły zawodowe dla młodzieży niepracującej przygotowują wykwalifikowanie pracowników dla budownictwa, przemysłu, transportu, rolnictwa, handlu, rzemiosła i usług. Nauka trwa 2,5 lub 3 lata zależnie od zawodu . Program nauczania obejmuje przedmioty jak: język polski, wychowie obywatelskie ,wychowanie fizyczne , matematyka, fizyka, chemia oraz przedmioty zawodowe i praktyczną naukę zawodu. Przedmioty zawodowe oraz treść kształcenia zawodowego są zróżnicowane zależnie od zawodu. Praktyczna nauka zawodu odbywa się wyłącznie w warsztatach szkolnych lub częściowo bezpośrednio w fabrykach, na budowach, w przedsiębiorstwach handlowych czy usługowych pod kierunkiem nauczycieli zawodu. W szkołach w których nie ma warsztatów szkolnych zajęcia praktyczne realizowane są w zakładach przemysłowych w wydzielonych warsztatach szkoleniowych lub na stanowiskach produkcyjnych. Tygodniowy wymiar godzin przeznaczonych na zajęcia praktyczne nie jest jednolity i uzależniony jest od kierunku kształcenia. W większości zawodu na zajęcia praktycznie przeznacza się w klasie 1-12, zaś w klasie 2 i 3 po 18 godzin tygodniowo. Zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych organizowane są w możliwe naturalnych warunkach produkcyjnych gdzie uczniowie zdobywają umiejętności praktyczne oraz rozszerzają i pogłębiają wiadomości. Do zasadniczych szkół zawodowych przyjmuje się kandydatów którzy ukończyli 15 lat a nie przekroczyli 18 roku życia. Do niektórych zawodów nauczanych w tych szkołach przyjmuje się młodzież dopiero po ukończeniu 16 lub 17 lat.

4.Forma własności zakładu pracy oraz korzyści i troski.

Układ zbiorowy pracy dla przemysłu energetycznego określa zasady i formy współdziałania stron w działalności gospodarczej przemysłu energetycznego oraz ustala warunki pracy związane z własnościami tego przemysłu a także szczegółowe zasady wynagradzania pracowników i zasady przyznawania świadczeń dodatkowych. Układem tym objęci są pracownicy zatrudnieni w następujących jednostkach organizacyjnych:
-zakłady energetyczne okręgów
- Przedsiębiorstwo Produkcyjne-Remontowe Energetyki ?Energoprem?
-Zakłady pomiarowo badawcze energetyki ?Energopomiar?
-Główne biuro studiów i projektów energetycznych ?Elbud?
W układzie oprócz określenia zasad wynagradzania pracowników podane są także warunki przyznawania przez zakład innych świadczeń oraz warunki pracy związane z właściwościami przemysłu należy:
-wpłacanie nagród jubileuszowych pracownikom którzy na podstawie umowy o przepracowali w zakładzie nienagannie lat 25, 35,40,45i 50.
-prawo korzystania z energii elektrycznej dla potrzeb własnego gospodarstwa domowego po zniżonej cenie
-leczenie pracownika w sanatorium w następstwie przyzakładowego chorób zawodowych, wypadków przy pracy i gruźlicy nie może być wliczone do urlopu wypoczynkowego
-przyznanie pracownikom zatrudnionym w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia urlopów dodatkowych. Należy pokreślić że pracownikom jednostek organizacyjnych energetyki zawodowej przysługuje dodatek za wysługę wliczony lat.

5.Ogranczenia zdrowotne przy wykonywaniu danej pracy.


Każdy absolwent szkoły podstawowej powinien skorzystać z poradni zawodowej w której oprócz pełnej informacji o różnego rodzaju szkołach otrzyma także od lekarzy i specjalistów , psychologów porady na temat swoich predyspozycji fizycznych i psychicznych do wybranego zawodu. W energetyce np. w zawodzie elektromontera trakcji elektrycznej:
-dobra sprawność układu ruchu(wchodzenie na drabiny)
-sprawnie działający układ dróg oddechowych(zdarza się praca w czasie wichury)
-zdrowe serce
-dobry wzrok-noszenie okularów wykluczone(z wyjątkiem pracy w pomieszczeniach zamkniętych)
-dobry słuch(z przeciwwskazań dla kandydatów do tego zawodu można wymienić)
-nadmierna otyłość(wchodzenie na słupy trakcyjne)
-boczne skrzywienie kręgosłupa i płaskie stopy(często w pozycji stojącej)
-nadmierna potliwość dłoni(zmniejszenie odporności na porażenie prądem elektrycznym)
-daltonizm
-epilepsja
Odpowiedni stan fizyczny jest podstawowym warunkiem przydatności do pracy w określonym zawodzie i decyduje on o wyborze kierunku kształcenia zawodowego.


6.Aspekty ekologiczne danego zawodu.

Każdy zakład pracy zarówno bardzo duży jak i mały jest środowiskiem społecznym i równocześnie określonym systemem społecznym czyli układem jednostek lub grup realizujących za pomocą pewnych środków i sposobów zadania społeczne wyznaczone danemu zakładowi pracy w ogólnym systemie społeczeństwa socjalnego. Wielu pracowników spośród załogi zakładu pracy spotyka się codziennie z reguły przy takiej samej pracy, wykonują ją blisko siebie wreszcie współdziałają ze sobą. Stan ten powoduje że między ludźmi nawiązują się różnego rodzaju stosunki wynikające przede wszystkim za wspólnej pracy w tym samym zakładzie pracy. Pracownicy są wspólnie zainteresowani wielu sprawami związanymi z ich pracą zawodową. Często wymieniają oni poglądy, uwagi, spostrzeżenia, informacje. Równocześnie między sąsiadami pracy nawiązuje się znajomość, koleżeństwo ,przyjaźń które we wspólnej pracy umacniają i utrwalają się.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Ciekawostki ze świata