Szanowny Panie Ministrze!
W związku z tym, że korupcja w naszym kraju ma się coraz lepiej, a takie zachowanie osób publicznych jest bulwersujące dla społeczeństwa płacącego podatki na utrzymanie tych osób, uważam, że należy temu jak najszybciej zapobiec. Podjęte działania wydają się za mało skuteczne. Należy zapewnić by osoby odpowiedzialne za zapobieganie, dochodzenie, ściganie i osądzanie przestępstw związanych z korupcją cieszyły się niezależnością i autonomią odpowiednią dla pełnionych przez nie funkcji, nie odczuwały szkodliwych nacisków oraz dysponowały skutecznymi środkami gromadzenia dowodów, ochrony osób współpracujących z władzami w walce z korupcją i zachowania poufnego charakteru postępowania. Udostępnianie odpowiednich środków służących zajmowaniu i konfiskacie zysków z przestępstw związanych z korupcją, czy też nawiązywać w jak najszerszym zakresie międzynarodową współpracę we wszystkich dziedzinach walki z korupcją wydaje się planem nieskutecznym. System mimo to, jest za łagodny, nie odstrasza i nie zapobiega rozszerzaniu się korupcji. Można by użyć bardziej drastycznych metod, które wydawały by się bardziej przekonujące i najprawdopodobniej również skuteczne.
Wprowadzenie konfiskaty mienia. Co powodowało by, konfiskowanie majątku osoby, która podjęła się ryzyka łamania prawa. Osoby publiczne (np. lekarze, sędziowie, policjanci, prawnicy), przyłapani na łapówkarstwie powinni być bezwarunkowo pozbawiani wykonywania zawodu. Czy też w inny sposób, publicznego napiętnowania. Osobę korzystająca z przyjmowania lub żądania w taki sposób korzyści finansowych lub majątkowych, powinna zostać ukarana poprzez opis jej przestępstwa, zdjęcie i taką informację w formie plakatu wywiesić w miejscu publicznym.
Uważam, że korupcji można przeciwdziałać, dlatego też powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy aby zapobiec tego rodzaju przestępstwom, będzie to z korzyścią dla obywateli i państwa. Sądzę że należy wyposażyć organy ścigania w takie instrumenty prawa, które pozwalały by na szybkie i bezwzględne ściganie i osądzanie przestępstw korupcyjnych. Duże znaczenie ma również edukacja społeczeństwa na temat szkodliwości zachowań korupcyjnych na ogólną kondycję gospodarki państwa.