profil

Formacje roślinne

poleca 85% 438 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Tundra Sawanna

LAS RÓWNIKOWY(Serwa,hylea,tundra-rozne nazwy) ?strefa klimatu równikowego,poza obszarami pływów morskich ?warunki wegetacji: srednia roczna temp powyżej 20st. Roczne opady 2 tys.mm, okres wegetacyjny trwa caly rok. ?gleby laterytowe(ubogie w substancje odżywcze) ROSLINNOSC: -wiecznie zielony las liściasty ?brak rytmu wegetacyjnego (ciagłe lato) ?duza liczność gatunkow 200/300 na 1 hektar ?kauczykowiec,hebanowiec,machowiec,galisandrowiec ?kora drzew cienka i gładka, liscie drzew przystosowane do odbijania promieni słonecznych.-płytki system korzeniowy ?korzenie deskowe(skarpowe) ?na drzewach epifity(storczyki) ?kaulifloria ?podszyt i runo ubogie ze względu na duze zaciemnienie lasu przystosowane do pobierania swiatla rozproszonego ?dominacje byli

LAS ŚWIETLISTY(miombo w Afryce,laz eukaliptusowy w Australii,Kampo i Katinga w Ameryce Pol.) las wystepujązy w klimacie podzwrotnikowym i lasy te odznaczają się wysokoą przejrzystością (duze odległości pomiedzy poszczególnymi drzewami).Sklada się z drzew liściastych i iglastych,zrzucających liscie w czazsdie suszy.Najczesciej skladają się z dębów korkowych,cedrów,Pini,sosen,cyprysów.
Miombo- widny las zrzucający liście w porze suchej charakterystyczny dla strefy podrównikowej w Afryce, występuje w Afryce Południowej (zwłaszcza w dorzeczu rzeki Zambezi) oraz częściowo w Afryce Wschodniej i Środkowej.
kaulifloria zjawisko wyrastania kwiatów bezpośrednio z wieloletniego pnia lub grubszych części gałęzi
Caatinga, indiańska nazwa występującej w Brazylii odmiany sawanny kolczastej, obfitującej w gatunki z rodziny mimozowatych i kaktusy.

KLIMAT PODRÓWNIKOWY:opady sezonowe,gleby laterynowe,drzewostan:niski i rzadki,drzewa zrzucaja liscie na czas suszy i gruba kora(wartwa korka która chroni przez utratą wilgoci) kształt pnia przypomina beczkę lub butelke(zmagazynowana woda). W Australii eukaliptusy aby nie tracic mniej wody ustawiają liscie pionowo. A Afryce wilczomlecze w podszycie kolczaste krzewy.Runo:bogate,wystepują byliny i trawy(Kampo,busz,miombo).W strefie podszytu Asą bambusy.W miare zmniejszenia się rocznych opadow las wietlisty przechodzi w sawanne.
Sawanna-formacja trawiasta.Wystepowanie:klimat podrównikowy.Warunki wegetacji roslin:srednia temp roczna powyżej 10st.opady zenitalne(wegetacja ogranicza się do gleby,czerwone i czerwonobrunatne)Roslinnosc:trawy-wieloletnie,twardolistne,kępkowe do 2m wysokości.W suchych obszarach głęboki system korzeniowy(kilka dziesiat metrow) drzewa pojedyncze wykazują rytm wegetacyjny maja parasolowaty kształt(zmniejszona powierzchnia parowania) w Afryce-akacje baobaby, w Ameryce Pol.mimozy, w Australi eukaliptus. Wzdluz dolin rzecznych wystepuje las galeriowy.

LAS NAMORZYNOWY- płaskie wybrzeza w pasie oddziaływania pływów morskich styrefy rownikowej,podrównikowej i zwrotnikowej.trudne warunki wegetacji Sr temp pow 20st,duze opady,gleby zawodnione,zasolone(gleby namorzynowe)
DRZEWOSTAN-wiecxznie zielony las liściasty,Malo gatunkow,gleby zasolone i beztlenowe (tereny zalewane) nie podtrzymywane przez korzenie podporowe(przybyszone).U niektórych gatunków w korzeniach komory powietrzne,które gromadzą tlen na okres przypływu i niektórych korzenie oddechowe (przeumatoflory) Wysokie cisnienie atmo.zapobiega pobieraniu soli.Drzewa żyworodne(nasiona nie spadają bo zabrałby je odpły)kiełkują gdy osiągną wzrost 1m pod wpływem siły ciężkości wpływają pod grzęski gruntt i ukorzeniają się.

ROŚLINNOSC PUSTYN I POL PUSTYN:-Klimat zwrotnikowy konty.i podzwrotnikowy kont. Temp.powietrza najcieplejszego miesiąca ponad 20st.Srednia temp pow najchło.miesi.w klimacie zwrot.kont. to 10 st.a w klimacie podzwrot. Kont. Ost.Duze dobowe wahania temp.Roczna duma opadów poniżej 200mm.Są obszary dzie opady występują Raz na kilka/nascie lat/Gleby:szaroziemy,gleby słone.Roslinnosc:sukulenty(kaktusy,wilczemlecze).Gromadzą wodę w łodygach i lisciach wolko rosną po opadach uzupełniaja zapasy wody.Wystepowanie:P.Namic,Atakama,Sonora,Kalfornijska,polpustynia Karru. Efemery roslinz o b.krotkim okresie wegetacji, w krotkim czasie przechodza pelny cykl rozwojowy.wystepuja na pustyniach iglastych.Sklerofity:zdrewniałe kolczaste krzewy i krzewiki np.saksauł)korzenie saksaułu wysuszone służyły do wytapiania stali damasceńskiej)Długi system korzeniowt po deszczach wytwarzają krótkie liscie. Halofity: wyglądem przypominają sklerofity rosną na podłożu zasolonym,przed pobraniem soli chroni je wys,Cisnie,.atmo.posiadają niebieską barwe,wystepują wokół słonych jezior(pustynia piołunowa w Ameryce Pół.)

PUSTYNIA LODOWA- roślinność występuje tylko na skałach wystających ponad lodem. Tworzą ją porosty, mchy i skąpa roślinność kwiatowa.
ROSLINNOSC OAZ:palma dum,akacja,tamaryszek.palma daktylowa,mimoza.Palma daktylowa została wprowadzona do oaz przez człowieka.

LAS TWARDOLISTNY- występuje w klimacie podzwrotnikowym typu śródziemnomorskiego z wilgotną chłodną zimą i suchym latem. Na tym obszarze charakterystyczne są dwa okresy wzrostu: wiosna i wczesna jesień oraz dwa okresy spoczynku - zima i lato. Las twardolistny tworzą drzewa i krzewy o wiecznie zielonych, skórzastych liściach, z grubą korą, często występują u nich kolce i grube ciernie. Występuje na obrzeżach Morza Śródziemnego, w Kalifornii, w środkowym Chile (mattoral) i w Afryce Południowej (fynbos).

Las suchy, las kserofityczny występuje strefie klimatu podrównikowego zmiennego o opadach niskich, bo około 500 - 1000 mm na rok. Cecha charakterystyczna tego lasu jest to, że drzewostan jest mało zwarty, drzewa są niewysokie, często występują dorodnie wyglądające sukulenty - kaktusy, wilczomlecze, oraz kolczaste krzewy. Występuje głównie w:Ameryce Południowej i Środkowej - Meksyk, Karaiby,Afryce

Las zimozielony strefy umiarkowanej występuje w ciepłym i wilgotnym klimacie oceanicznym o opadach od 2000 - 3000 mm na rok, z brakiem mroźnej zimy, ale z wyraźnym okresem chłodnym. Las ten tworzą drzewa zimozielone, nieliczne liany, epifity a także paprocie drzewiaste. Niekiedy to tych lasów zalicz się wilgotne lasy szpilkowe na wybrzeżach Ameryki Południowej z sekwojami. Główne obszary występowania tego lasu to:Azja Wschodnia,Nowa Zelandia, Tasmania,Ameryka Południowa, Ameryka Północna

LASY MONSUMOWE ? bujne, bogate florystycznie lasy, w których najwyższe piętro stanowią magnolie, niższe ? drzewa i krzewy szpilkowe, podszycie ? liczne gatunki traw. Najbardziej charakterystyczną trawą jest bambus o zdrewniałej łodydze, osiągający bardzo duże wysokości;

LAS LIŚCIASTY STREFY UMIARKOWANEJ-wystepowanie:obszary oddziaływania klimatu umiarkowanego cieplego morskiego) warunki wegetacji-srednia miesi.tempo.powiet.miesie.letnich ponas 15st., srednia temp.powie.najchlodnij.miesia.okolo 0st.opadyw ciagu calego roku(roczna suma opadow 700 do 1000/1200 mm), gleby brunatne. Drzewostan:las z rytmem wegetacyjnym(drzewa liściaste zrzucają liscie na zime) najczęściej spotykane gatunki:dęby,buki,graby,jesiony,klony,lipy,jodły(struktyura gatun.zmienia się wraz ze wzrostem kontynentalizmu) Podszycie:wewnątrz lasu ubogie ze względu na duze zaciemnienie. Runo:bogate-roslinny zielone,rosliny cebulkowartwe,byliny,cieniolubne rozwiajaą się latem,?światłolubne rozwijają się wczesną wiosną.

STEP-wystepowanie:klimat umiarkowanie cieply kontynentalny.Warunki wegetacji:srednia.temp.pow.najciep.miesi.powyzej 20st, Sr.temp.pow.nachlo.miecis.ponizej 0st, roczna suma opadów poniżej 500mm,mimo dominacji opadów letnich wysokie temp.powietrza latem i duze parowanie nie pozwalają na rozwoj wegetacji w czasie lata-odbywa się ona wiosną i jesienią.gleby-czarnoziemy,gleby kasztanowe.Drzewa zrzucaja liscie na okres pory chlodnej(deby,magnolie,kasztanowce,tulipanowce,klony)silnie rozwiniete podszycie(jałowce,cyprysy,bukszpan) runo(byliny trawy)

MAKIA-formacja roslinna wtorna powstala w miejscach wyniszczenia lasu twardolistnego.Sklad:mitry,ligustry,oleandry,cyprysy,pinia.bukszpan,jałowce,pnącza. Garig(frygana);lawenda,mirt,macierzanka,trawy sucholubne

TAJGA-las z przewaga drzew iglastych.Wystepowanie:klimat umiarkowany chłodny.Warunki wegetacji:Sr.roczna temp pow.powyzej 0st.,roczna suma opadow 300 do 400 mm, wegetacja odbywa się przez 3 do 5 miesiecy,gleby bielicowe-latem grząskie i bagniste na skutek rozmarzania wiecznej zmarzliny zimą zamarzniete, drzewostan:mala liczba gatunkow drzew-swierk,Jodla,modrzew,brzoza,brak piętrowości w drzewostanie,las rzasnie wraz ze zmiejszaniem się kąta padania promieni słonecznych,korony drzew asymetrycznie0sielniej rozwiniete od strony dosłonecznej-system korzeniowy płytki,podszycie i runp ubogie,dominuja wieczne zielone krzewinki woslinny bagienne

TUNDRA-wystepowanie:klimat subarktyczny i subantarktyczny,warunki wegetacji:Sr.temp.roczna poniżej 0st,okres wegetacji do 3miesiecy,gleby glejowe,roślinność:krzewinki poduszkowe,byliny kłączowe,mchy,porosty,skarlazłe brzozy i wierzby.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Ciekawostki ze świata