Temat: ?Komputer ? wróg, czy przyjaciel?
Przedmiotem moich rozważań będzie komputer. Pierwsze komputery zostały wynalezione w latach 40. dwudziestego wieku. Były to maszyny skomplikowane i o dużych rozmiarach, mianowicie miały wielkość przeciętnego mieszkania. Jego możliwości są porównywane do możliwości współczesnego kalkulatora.
Żyjemy w czasach, gdzie ludzie są na samym ?szczycie? rozwoju cywilizacji i niemal nie potrafią wyobrazić sobie zarówno życia jak i pracy bez komputera. Komputer-wróg czy przyjaciel? Moim zdaniem jest w takim samym stopniu wrogiem jak i przyjacielem. W mojej pracy postaram się ukazać dobre i złe strony komputera.
Zacznę od sprawy ciekawości ludzkiej, która prowadzi do wielu złych czynów. Każdemu wiadoma jest sprawa, że jeżeli ktoś ma komputer to zazwyczaj ma i Internet. Ludzie, a w szczególności dzieci są bardzo ciekawe. Prowadzi to często do odwiedzania przez nie stron o nieprzyzwoitych treściach, z wulgarnymi komentarzami, tekstami, muzyką, krwawymi zdjęciami i filmami. Ma to ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka.
Drugim argumentem jest wpływ komputera na zdrowie jego użytkownika. Nie wszyscy z nich wiedzą o tym że komputer wytwarza szkodliwe dla zdrowie promienie. Z czasem prowadzą one do chorób, a nawet do raka. Wiadomo też, że od długiego wpatrywania się w monitor komputera na własne życzenie psujemy sobie wzrok. Powinniśmy temu zapobiegać kupując monitor ze specjalną siateczką ochronną lub zakładając okulary, przeznaczone do tego celu.
Wysunę też niezbity argument mówiący o tym, że Internet w dużym stopniu demoralizuje. Na taką demoralizację są narażone szczególnie dzieci, które spędzają godziny przed komputerem grając w różnego rodzaju gry. Często gry te polegają na zabijaniu. W grze ma się kilka żyć i można je zawsze odzyskać. Niestety w prawdziwym życiu tak nie jest. Rodzimy się i umieramy tylko raz.
Przytoczę też argument mówiący o tym, że komputer pochłania mnóstwo czasu który można by wykorzystać w zupełnie inny sposób niż surfowanie po Internecie. Dawniej ludzie spędzali niezliczone ilości czasu na rozmowach, opowiadaniach. Teraz możemy zobaczyć różnicę między stosunkami ludzi w tamtych a w tych czasach. Dziś takie szczere rozmowy zastępuje komunikowanie się za pomocą komunikatorów takich jak gadu-gadu.
Kolejną sprawą są zawierane przez Internet znajomości, szczególnie popularne wśród młodzieży. Znajomości takie często są niebezpieczne. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie. Pisząc z kimś drogą internetową nie mamy całkowitej pewności, że dana osoba pisze prawdę.
W naszych czasach sławne są zakupy internetowe. Zdarza się jednak, że rzeczy które ?kupujemy? tak naprawdę nie istnieją. Doprowadzając do takich transakcji wydajemy pieniądze, których często nie da się już odzyskać.
Poważnym argumentem jest uzależnienie od komputera czy Internetu. Takim uzależnieniom z reguły podlegają ludzie młodzi, którzy większość dnia (czasem nawet nocy) spędzają przed komputerem. Bardzo łatwo uzależnić się od tego wynalazku XXI wieku. Młodzież, która nie posiada ambicji, hobby, która nie uczestniczy w żadnych zajęciach pozaszkolnych, siada przed komputerem i to właśnie w nim szuka pociechy i pomocy surfując po Internecie. Z czasem ktoś taki orientuje się w jakiej jest sytuacji, lecz ciężko jest mu się wyplątać z tego problemu.
Poważnym argumentem są koszty utrzymania tej maszyny. Komputer pobiera ogromne ilości prądu, a już w szczególności przy ciągłym jego włączaniu i wyłączaniu.
Mimo powyższych argumentów komputer ma też swoje dobre strony, które postaram się zobrazować w dalszej części mojej pracy.
Dzięki Internetowi mamy możliwość poszerzania swojej wiedzy. Młodzież szkolna coraz rzadziej korzysta z encyklopedii w formie książek. Popularyzację uzyskały encyklopedie i przewodniki multimedialne. Takie formy pomocy naukowych na pewno są łatwiejsze w wyszukiwaniu i przenoszeniu. Lecz ?modne? są takie strony jak: www.wikipedia.pl, www.sciaga.pl, www.bryk.pl, itp. Wystarczy tylko usiąść przed komputerem, stuknąć odpowiedni link i mamy wszystko. Internet to ?skarbnica wiedzy?.
Z kolei przejdę do sprawy dostępu do dóbr kultury. Przez Internet możemy ściągać muzykę, filmy a nawet gry. Duża część lektur jest zekranizowana. Muzyka czy filmy to dla wielu ludzi, zwłaszcza młodych, pasja życiowa. Dzięki rozwojowi techniki możemy ściągać muzykę i filmy do pamięci naszego komputera. Nie wszystkie gry są o zabijaniu, mianowicie istnieją też gry edukacyjne, mające na celu poprawę pamięci gracza jak i jego koncentracji i wiedzy. Warto zauważyć, że przez Internet możemy kupować bilety na koncerty, mecze, do kina, teatru, a także rezerwować pokoje hotelowe. To wspaniałe ułatwienie w dziedzinie podróżowania.
Korzystając ze sprawdzonych stron internetowych możemy, nie wychodząc z domu, robić najpotrzebniejsze zakupy z dostawą do domu. Taka forma robienia zakupów rozpowszechniła się zwłaszcza wśród osób niepełnosprawnych.
Następna sprawa to możliwość pomocy innym. W Internecie przeprowadzane są także akcje na rzecz chorych i niepełnosprawnych. Przykładem jest organizacja Jurka Owsiaka ?Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?, która funkcjonuje od wielu lat. Pieniądze zebrane w tej akcji , przeprowadzanej w styczniu każdego roku, przeznaczone są na kupno sprzęty ratującego życie dzieci.
Często zdarza się, że nie możemy jawnie i szczerze wypowiadać się na wiele tematów. Taką możliwość mamy na różnego rodzaju forach internetowych. Nie musimy ujawniać swojej tożsamości, aby wypowiedzieć się na dany temat.
Dzisiejszych czasach ludzie żyją w ciągłym biegu, więc nie mają czasu na 45-minutowe wiadomości transmitowane w telewizji. Ludzie ?idą na łatwiznę? czytając najświeższe wydarzenia i aktualności z kraju i ze świata w Internecie. To szybki i łatwy dostęp do informacji.
Sprawą wartą uwagi jest także możliwość zapisywania i edytowania tekstu. Ludzie pracują pisząc podania, wnioski na komputerze. Komputer sam poprawia błędy. W każdej chwili mogę usunąć coś i coś zmienić. Nie było to możliwe w czasach gdy pisano wszystko ręcznie lub na maszynie do pisania. Choć już maszyna była wielkim ułatwieniem.
Na zakończenie pracy napiszę, że Internet to też bardzo szybka komunikacja. Wiele osób ma rodzinę (czasem nawet najbliższą), mieszkającą poza granicami kraju. W takich przypadkach komunikacja telefoniczna byłaby bardzo kosztowna, a wysyłanie listów i ich dotarcie do adresata to kwestia od kilku do nawet kilkunastu dni.
Internet umożliwia nam szybką komunikację poprzez e-mail, gadu-gadu, czy skype. Myślę, że najlepsza komunikacja odbywa się poprzez skype, ponieważ rozmówca widzi naszą twarz, a my jego.
Mam nadzieję, że udało mi się pokazać zarówno dobre jak i złe strony komputera. Na tym właśnie mi zależało. Komputer to bardzo pożyteczna maszyna ale często też bardzo szkodliwa. Powinniśmy trochę ograniczyć siedzenie przed monitorem i surfowanie po Internecie, gdyż nie zawsze się to dobrze dla nas kończy.